Ludzie różnią się między sobą i różne czynniki motywują ich do podejmowania określonych działań, a w szczególności do pracy. Czynniki motywujące nas do pracy podzielić można na dwie podstawowe grupy: płacowe i pozapłacowe.

Data dodania: 2013-08-23

Wyświetleń: 1405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zagadnienia związane z motywowaniem do pracy są szczególnie istotne dla kadry kierowniczej, której celem jest utrzymanie dobrze zmotywowanego i efektywnie pracującego zespołu. Dla zdecydowanej większości z nas najważniejsze znaczenie mają czynniki płacowe. Pracownik, który nie jest zadowolony ze swojej pensji, prędzej czy później zacznie szukać nowego pracodawcy, a dotychczasowej pracy nie będzie wykonywał w sposób efektywny i dokładny, na 100 procent swoich możliwości. Dlatego czynniki płacowe powinny zostać zaspokojone w pierwszej kolejności.

Poza kwestią finansową, kierownictwo firm ma do dyspozycji szereg innych metod motywacji swoich pracowników. Przykładem mogą być wykupione pakiety w centrach medycznych dla pracowników i ich rodzin, karnety do różnych obiektów sportowych czy prezenty świąteczne w formie bonów do wykorzystania w wybranych sieciach handlowych.

W różnego rodzaju sondażach często podawaną przyczyną zmiany pracodawcy jest brak możliwości rozwoju na danym stanowisku. Jest to szczególnie istotne w przypadku specjalistów czy inżynierów pracujących np. w dziedzinach, w których ciągle pojawiają się nowości technologiczne. Ludziom takim warto zapewnić możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, konferencjach czy targach branżowych. Dobrze wyszkolona i kompetentna kadra w przyszłości da firmie możliwość szybszej realizacji projektów i oferowania usług najwyższej jakości.

Wśród pozapłacowych systemów motywujących ważną rolę odgrywają wyjazdy nagrodowe i motywacyjne, zwane również wyjazdami incentive. Tego typu podróże dla pracowników organizuje się zwykle po zakończeniu ważnego projektu czy np. po dobrym wyniku finansowym na koniec danego roku. Bardzo często wycieczki incentive łączy się z atrakcjami takimi jak: przeprawy jeepami przez niedostępne tereny, nurkowanie, rafting, wspinaczka czy zwiedzanie zapomnianych przez cywilizację rejonów świata. Wspólne przebycie wymagającej trasy, przełamywanie własnych słabości i lęków pod okiem specjalistów z danej dziedziny ugruntowuje wiarę we własne możliwości, scala zespół i gwarantuje niezapomniane wrażenia. Program wyjazdu motywacyjnego zawierać może szereg zajęć team-buildingowych, przez co wyjazd taki będzie również integrował grupę pracowników. Miejsc, do których organizowane są podróże motywacyjne, jest wiele - począwszy od bliskiej nam, ale nie do końca odkrytej Europy (np. Portugalia, Madera, Teneryfa, Szkocja), poprzez gorącą Afrykę (np. Algieria, Maroko, Kenia, Tanzania), Amerykę Północną (np. Meksyk, USA, Kanada), Amerykę Południową (np. Brazylia, Wenezuela, Chile) i Azję (np. Kambodża, Wietnam, Malezja, Mongolia), aż po mroźne obszary Arktyki. Oferta organizatorów dostosowana jest zwykle do indywidualnych potrzeb zamawiających, a cel i program wyjazdu ogranicza praktycznie tylko budżet. Istotne jest, aby wykorzystywane w firmach metody motywacji premiowały najlepszych oraz wzmacniały i budziły pozytywne bodźce wśród pracowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena