Tak powszechne działanie jak picie dużej ilości kawy w późnej porze dnia czy zbyt późne wstawanie również są przyczynami bezsennych nocy. Jednak łatwe do przygotowania środki, które znajdziesz w domowej lodówce czy spiżarni, są prostymi rozwiązaniami, które pozwolą nie tylko sprawnie zasnąć, ale i spać jednolitym, nieprzerywanym snem.
- Tost z ciepłym mlekiem (pamiętajcie, aby mleko było organiczne lub surowe) nie tylko ogólnie łagodzi stres, ale właśnie promuje lepsze zasypianie. Badania wykazały, że picie ciepłego mleka powoduje wydzielanie melatoniny – hormonu snu, a także endorfin, które pozwalają się lepiej zrelaksować i zapaść w sen. Mała ilość złożonych węglowodanów (znajdujących się w pełnoziarnistym toście) wypełni twój żołądek łagodząc poczucie głodu przed snem. Pełne ziarna uwalniają również tryptofan – prekursora produkcji serotoniny – związku chemicznego, który uspokaja mózg. Jest to również świetna przekąska, jeśli obudzisz się i nie będzie ci łatwo ponownie wrócić do snu.
- Dwie łyżki stołowe organicznego octu jabłkowego zmieszane z około 300 ml wody łagodzą pieczenie spowodowane zgagą, która może utrudniać zaśnięcie. Dodatkowo zapalenie stawów oraz ból spowodowany fibromialgią może być znacznie mniejszy, a nawet ustąpić po alkalizacji z tym napojem.
- Wymieszanie połowy małej łyżeczki sody oczyszczonej z około 200-220 ml wody i wypicie przed położeniem się do łóżka jest nie tylko pomocne w zaśnięciu, ale łagodzi również ból spowodowany dną moczanową (np. podagry).
- Surowy miód posiadający wysoką zawartość potasu pomaga przyswajać organizmowi w lepszy sposób składniki odżywcze dla ciała i mózgu, co automatycznie wpływa na wyższy poziom relaksacji i ułatwia zasypianie. Łagodzi również zgagę oraz pomaga zasnąć ponownie, jeśli przebudzimy się zbyt wcześnie. Wspaniale jest posmarować nim wspomnianego pełnoziarnistego tosta oraz spożyć tuż przed snem wraz ze szklanką ciepłego mleka.
- Kolejnym efektywnym zestawem na leczenie zgagi oraz relaks przed snem jest jedzenie plasterków (ćwiartek) jabłka zanurzonych w surowym miodzie.
- Złagodzenie bólu stawów, fibromialgi, a także zwykłych bólów głowy, które zakłócają spokojny sen, można uzyskać po wypiciu mikstury winnego kamienia (sól kwasu winowego) z wodą. Wystarczy dodać pół łyżeczki do szklanki wody (200 ml), zamieszać i wypić. Ciało staje się bardziej kwasowe w nocy oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Dodatkowo, jeśli jesteś niespokojny, miewasz trudności z oddychaniem, to również wypicie szklanki tej mikstury pomoże ci uspokoić się oraz łatwiej zapaść w sen.
- Jeśli fibromialgia czy ból stawów powoduje bezsenność, warto zjeść przed snem kilka plastrów ananasa. Ananas ułatwia sen ze względu na zawartość enzymu trawiennego - bromelainy, która łagodzi sztywność i bóle mięśni, a także redukuje stany zapalne.
- Wapń i magnez również sprzyjają lepszemu wysypianiu się. Spróbuj zjeść przed snem przekąskę, która jest bogata w te minerały, np. pełnoziarniste krakersy, na które położysz mleczny ser, ciepłe mleko, jogurt, kefir, migdały, nasiona sezamu, orzechy brazylijskie lub nerkowiec. Wypicie nietypowego koktajlu mlecznego (jogurtu) z dodatkiem jarmuży (kapusty pastewnej) czy mniszka oraz z dodatkiem miodu nie tylko ułatwia zaśnięcie, ale jest dobrym napojem chłodzącym w gorące letnie noce.
- Herbaty ziołowe (np. z rumianku) również ułatwiają zasypianie i zażegnują bezsenność. Jednakże zbyt dużo tego typu ziół może przynieść odwrotny skutek i spowodować wrażenie pobudzenia, niepokoju, drażliwości oraz właśnie bezsenności.
- Spożywanie sałaty jadowitej (trudno dostępna w Polsce) wpływa kojąco na bóle głowy, stany lękowe oraz bóle stawów, które mogą mieć negatywny wpływ na dobry sen. Ma ogólne działanie uspokajające, może nawet uspokajać zespół niespokojnych nóg (zespół objawów polegający na występowaniu uczucia zmęczenia i niepokoju nóg, którym towarzyszą różnego rodzaju parestezje, przejawiające się jako uczucie występowania mrówek pod skórą lub uczucie pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu).