Pomysłów na biznes można mieć wiele. Jednym z nich może być założenie warsztatu samochodowego. Jakie są koszty takiej inwestycji?

Data dodania: 2013-07-17

Wyświetleń: 2127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyliczając koszt uruchomienia warsztatu samochodowego trzeba uwzględnić wiele czynników. Zacząć należy od lokalu. Jeżeli nie dysponujemy własną przestrzenią, trzeba się liczyć z kosztami wynajmu, a te zależeć będą od lokalizacji warsztatu. Następna kwestia to wyposażenie warsztatu. Sprzęt taki jak podnośniki, kanał czy narzędzia nie należą do najtańszych i liczyć się trzeba w tym wypadku z wydatkiem rzędu dwudziestu tysięcy złotych. Dzisiejsze serwisowanie samochodów nie może obyć się też bez wsparcia komputerowego. Zatem doliczyć trzeba koszty sprzętu komputerowego oraz właściwego oprogramowania. Do tego oczywiście dochodzą koszty związane z zatrudnieniem. I tu znaczenie będzie miał zakres przedsięwzięcia. Większy warsztat, z kilkunastoosobową załogą, to koszt zatrudnienia grubo powyżej piętnastu tysięcy złotych miesięcznie.

 

Myśląc odpowiedzialnie o założeniu biznesu warsztatowego, należy pomyśleć także o zabezpieczeniach antywłamaniowych. Jak już zostało wspomniane, wyposażenie warsztatu nie należy do najtańszych, nie mówiąc o tym, że samochody znajdujące się wewnątrz też stanowią konkretną wartość, nawet jeśli są uszkodzone. Koszt porządnych zabezpieczeń antywłamaniowych wynosi około piętnastu tysięcy złotych.

 

Oczywiście brak w ręku żywej gotówki na całość projektu nie przekreśla pomysłu, i to nawet nie ze względu na możliwość wzięcia kredytu inwestycyjnego. Istnieje bowiem możliwość uzyskania samorządowego wsparcia finansowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na stworzenie warsztatu samochodowego. Żeby uzyskać takie dofinansowanie, należy wcześniej mieć założoną działalność gospodarczą. Wartość projektu, który może zostać wsparty, powinna wynieść nie mniej niż trzysta tysięcy złotych i spełniać trzy podstawowe warunki: warsztat znajdować będzie się w miejscowości poniżej 5 tysięcy mieszkańców, będzie prowadzić go mikrofirma i stworzone zostaną przy tej okazji nowe miejsca pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena