Gruczoły łojowe natłuszczają skórę i pomagają w zatrzymywaniu wody. Mieszki włosowe ukryte są w sieci neuronów, która przesyła do mózgu impulsy czuciowe oraz daje skórze wrażliwość. Gruczoły potowe wytwarzają pot w celu schładzania ciała , zaś gruczoły apokrynowe produkują wydzielinę o znaczeniu zasadniczym dla pociągu seksualnego...
Ciałka Vatera-Paciniego to neutrony czuciowe przekazujące informacje dotykowe o temperaturze i ucisku do podwzgórza. Włoskowate naczynia krwionośne dostarczają składniki pokarmowe do górnych warstw skóry właściwej i naskórka. Skóra jest nieustannie atakowana, zarówno od wewnątrz, jak też i przez rozmaite czynniki zewnętrzne.
Regeneracja przebiega ze zmiennym powodzeniem. Skóra niekiedy swędzi w taki sposób, że nawet drapanie się nie przynosi ulgi. Naukowcy badają reakcję różnych typów skóry na promieniowanie ultrafioletowe, by zminimalizować zagrożenie ze strony ultrafioletu. Ponieważ wytwarzanie melaniny trwa przez kilka dni po ekspozycji na słońce, opalanie się więcej niż dwa razy w tygodniu tylko nieznacznie wzmacnia pigmentację.
Mimo, iż Słońce jest niezbędne, by organizm człowieka mógł wytwarzać witaminę D, to wielokrotna opalenizna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może stać się przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia DNA w komórkach skóry i zablokować układ immunologiczny, umożliwiając rozrost komórek nowotworowych. Naturalne kosmetyki - kremy, olejki, szampony oraz inne postacie kosmetyków - mają główny jeden cel: służyć ochronie ludzkiej skóry, na przykład przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne lub też inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Specjalna maść lub naturalny olejek do opalania z zawartością masła kakaowego może zablokować promieniowanie ultrafioletowe, nieosłonięta skóra ściemnieje zwiększając ilość melaniny, naturalnego filtru słonecznego wytwarzanego w melanocytach. Choć u każdego człowieka liczba melanocytów jest mniej więcej taka sama, to ilość melaniny produkowanej przez nie może się znacznie różnić. Jasna skóra daje mniej, zaś ciemna więcej. O tym, ile melaniny wytwarzają melanocyty danej osoby, decydują głównie czynniki genetyczne.