Piłka do ćwiczeń, piłka rehabilitacyjna, fit ball, piłka fitness, piłka Pezzi... Jakkolwiek by jej nie nazwać, jedno jest pewne – jest to sprzęt, który na dobre zagościł w klubach fitness, a nawet na... porodówkach!

Data dodania: 2013-06-10

Wyświetleń: 1386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Ostatnia z wymienionych nazw wzięła się od nazwiska pomysłodawcy – włoskiego producenta plastiku. W podstawowej wersji jest to po prostu duża dmuchana piłka wykonana z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, choć bywają także modele z wypustkami masującymi oraz z linkami.

 

Piłka znajduje zastosowanie przede wszystkim w klubach fitness. Tutaj sprawdzają się zwłaszcza modele z dodatkowymi linkami, które umożliwiają ćwiczenie mięśni ramion. Początkowo wykonywanie ćwiczeń na piłce może wydawać się trudne, ponieważ utrzymanie równowagi wymaga zaangażowania wielu mięśni, jednak z czasem powinno być coraz lepiej. Piłka treningowa znakomicie sprawdza się przy kształtowaniu mięśni brzucha, zwłaszcza prostych i skośnych oraz mięśni w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

 

Ćwiczenie na mięśnie brzucha należy rozpocząć od położenia się na piłce w oparciu na lędźwiach. Stopy powinny płasko spoczywać na podłodze. Następnie balansując na piłce należy odchylić się do tyłu i spleść dłonie z tyłu głowy, tak jak przy wykonywaniu zwykłych brzuszków. Powoli wdychając powietrze zaczynamy unosić się do góry napinając mięśnie brzucha. Wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji, po czym wracamy do pozycji półleżącej. Na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym pomaga inne proste ćwiczenie. Kładziemy się na podłodze, nogi uginamy w kolanach i pod kątem prostym kładziemy na piłce. Na przemian podnosimy raz jedną, raz drugą nogę z lekkim uniesieniem bioder. Każde ćwiczenie powinno być powtarzane systematycznie, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.

 

Fit ball znajduje zastosowanie także w biurze, gdyż świetnie zastępuje tradycyjne krzesło. Siedząc przed komputerem często garbimy się, co skutkuje zwyrodnieniami kręgosłupa i bólem. Piłka wymusza utrzymanie prawidłowej postawy, przez co przyczynia się do poprawienia stanu naszego zdrowia. Do siedzenia świetnie nadają się piłki z wypustkami, które dodatkowo działają odprężająco.

 

Piłki na dobre zagościły także na polskich porodówkach, ponieważ „kicanie” na piłce uśmierza ból, przyspiesza akcję porodową i pomaga w prawidłowym ułożeniu się dziecka. Nie ma przeciwwskazań, żeby na piłce ćwiczyć przez całą ciążę, ponieważ tak jak już zostało napisane, ma ona zbawienny wpływ na kręgosłup i pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, która przecież jest niezbędna podczas porodu.

 

Kupując piłkę należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim powinien być to produkt z atestem lub z certyfikatem CE, który gwarantuje nam, że podczas ćwiczeń piłka nie pęknie i nie wyrządzi nam krzywdy. Po drugie piłka powinna być dobrana do wzrostu osoby ćwiczącej. Osoby o wzroście 150 – 165 cm powinny ćwiczyć na piłce o średnicy 55 cm. Osoby wyższe, 166-180 cm powinny mieć piłkę większą – 65 cm średnicy. Wyższe lub niższe osoby powinny zaopatrzyć się w piłki o średnicy większej lub mniejszej o 10 cm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena