To najbardziej malowniczy zakątek Anglii, gdzie można zachwycać się bajeczną roślinnością, dzikimi krajobrazami, wrzosowiskami i zabytkowymi kopalniami. Wspaniałe piaszczyste plaże, słoneczne, przepiękne dni, błękit oceanu i palmy...

Data dodania: 2013-05-08

Wyświetleń: 1399

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taka sceneria kojarzy się nam z wybrzeżem Morza Śródziemnego, nie musimy jednak tak daleko szukać. Europa to miejsce idealne na odpoczynek.

Kornwalia (Cornwall) jest najdalej wysuniętą na południowy zachód częścią Wysp Brytyjskich. Krajobraz Kornwalii jest naprawdę wspaniały. Prawdziwy urok Kornwalii to jej wybrzeże. Wysokie klify, obrośnięte na szczytach roślinnością, która mimo, iż musi opierać się silnym wiatrom, jest bujna, kwitnąca i soczyście zielona. Rozległe wrzosowiska na granitowych skałach i pasące się na nich owce, do tego silny wiatr i kłębiące się na niebie chmury w różnych odcieniach niebieskiego - od błękitu po granat. Małe zatoczki znikające pod wodą w czasie przypływu. Latarnie morskie romantycznie położone na skalistych, przybrzeżnych wyspach. Piaszczyste plaże i ten lazurowy kolor wody. Widok kornwalijskiego wybrzeża nad oceanem o turkusowym odcieniu, nadanym mu przez skały, jest niezwykły. Warto zrobić sobie pieszą wyprawę szlakami o łącznej długości 630 mil biegnącymi po klifach i plażach wzdłuż całego południowo - zachodniego wybrzeża. Takie miejsca tam naprawdę istnieją i robią niezwykłe wrażenie.

Plaże Kornwalii
Kornwalijskie plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Są długie i piaszczyste, często poprzecinane skalnymi wysepkami. Morska woda przybiera tam piękny, błękitny kolor. Wybrzeże pokrywają wysokie klify, które obrasta bujna i zielona roślinność. W całej Kornwalii, turyści mogą skorzystać z ponad 160 plaż w różnych miejscach półwyspu.

Plaże na północy Kornwalii oferują najlepsze miejsca do surfingu i charakteryzuje je duża ilość stromych klifów. Godne polecenia są: Harlyn Bay, Watergate Bay oraz Daymer Bay. Na północy znajduje się także letnia stolica Anglii – miasto Newquay, które szczególnie upodobali sobie surferzy.

Plaże na zachodzie półwyspu są podobne wyglądem do tych na północy. Warto w tym rejonie odwiedzić: Porthminster, czy Sennen Beach. Południowa Kornwalia posiada plaże bardzo zróżnicowane. I tak np. Lantic Bay – trudno dostępna plaża – przypomina te z Regionu Śródziemnomorskiego. Z kolei, Whitsand Bay, to 6 km plaż, wzdłuż których znajduje się wiele kafejek.

Z Kornwalią przede wszystkim kojarzą się dzikie krajobrazy – wrzosowiska (wrzosy, obok żonkili, są symbolami hrabstwa), ciekawa linia brzegowa oraz łagodny klimat. To także kraina legendarnego Króla Artura.
Stolicą i centrum administracyjnym Kornwalii jest miasteczko Truro. Chociaż dzisiejsza Kornwalia jest częścią Anglii, Kornwalijczycy posiadają odrębną tożsamość historyczną i kulturową oraz własny język – kornijski.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena