Musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą decydowały o naszym zysku. W momencie, gdy pozwalamy, aby o wyborze lokaty decydowało tylko głośno reklamowane oprocentowanie, stawiamy się w przegranej pozycji już na samym starcie.
Po pierwsze musimy być świadomi, że bank podaje oprocentowanie lokaty zazwyczaj w stosunku rocznym. Także część osób, szczególnie tych, które nie miały do tej pory do czynienia z lokatami, błędnie przyjmuje dane wartości jako oprocentowanie w stosunku miesięcznym. Tak samo mylimy się, myśląc, że oprocentowanie dotyczy okresu, na jaki zawieramy umowę z bankiem (np. lokata 3-miesięczna). Lokaty bankowe mogą się również charakteryzować oprocentowaniem zmiennym lub progresywnym. Również w tym wypadku warto sprawdzić, jak wyglądają stawki na poszczególne miesiące. Czasem możemy dojść do zaskakujących wniosków.
Dodatkowo samo oprocentowanie lokaty to nie wszystko. Od uzyskanego dochodu musimy odliczyć podatek – tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Pozytywne jest natomiast to, że banki same zajmują się odprowadzaniem takiego podatku. Klient nie będzie więc musiał sam załatwiać wszelkich formalności związanych z opodatkowaniem lokaty.
Ostatnim, jednak bardzo istotnym czynnikiem jest czas naliczania naszych odsetek. Jest to ważne, ponieważ powinniśmy wiedzieć, kiedy naliczane od początkowego kapitału odsetki zaczną na nas pracować. Jest to szczególnie istotne przy lokatach z krótkim terminem zapadalności.
Nawet wyglądające na najlepsze lokaty bankowe mogą okazać się o wiele mnie atrakcyjne, jeżeli sami zaczniemy przeliczać nasze potencjalne zyski. Mimo, że klient musi spełnić minimum formalności i praktycznie wszystkie działania podejmuje za nas bank, znajomość powyższych zagadnień umożliwi nam, podjęcie najbardziej dla nas korzystnej decyzji, podczas wybierania lokaty.