Domy kanadyjskie, zwane też domami szkieletowymi, są bardzo popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a zaczynają zdobywać popularność również w Polsce. Czy warto się na taki dom zdecydować? Jakie są jego wady i zalety?

Data dodania: 2013-04-30

Wyświetleń: 3878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady i zalety domów kanadyjskich

Zalety domów szkieletowych

Do niewątpliwych zalet domów szkieletowych należy szybkość budowy. Średni czas to jedynie trzy miesiące, a więc znacznie krócej niż czas budowy tradycyjną technologią. Poza tym budowa domów kanadyjskich jest ekologiczna – drewno jest znacznie bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne materiały, jak beton czy cement. Można również zaoszczędzić na kosztach, decydując się na budowę domu szkieletowego. Oszczędności wynikają po pierwsze z krótkiego czasu budowy – dzięki temu mniej zapłacimy budowlańcom za czas ich pracy. Po drugie, szkielet drewniany jest lekki, a więc również fundamenty nie muszą być tak solidne, jak w tradycyjnej technologii. Kolejną zaletą jest fakt, że technologia budowy domu kanadyjskiego jest sucha, a więc pozwala na realizację również zimą. Możesz więc w grudniu zdecydować się na budowę swojego domu i już na wiosnę w nim zamieszkać.

Wady domów szkieletowych

Chociaż domy kanadyjskie mają wiele zalet, mają również kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że aby dobrze wybudować taki dom, trzeba być w tym naprawdę specjalistą. Nieprawidłowości w procesie budowy domu szkieletowego będą skutkowały złą izolacją termiczną, wilgoceniem albo innymi problemami. To, co przy budowie domu murowanego nie jest dużym uchybieniem, przy budowie domu szkieletowego może już spowodować znaczne straty dla mieszkańców takiego domu. Domy kanadyjskie wymagają odpowiedniego drewna – musi być wysokiej jakości oraz wcześniej odpowiednio wysuszone. Nie każda firma oferuje takie drewno. Ponadto, nie dość, że domy kanadyjskie wymagają dobrych specjalistów, to kolejną wadą jest fakt, że tych specjalistów jest w Polsce niewielu. Dlatego wybranie odpowiedniej firmy może być problematyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena