Ulga na dzieci, zwana ulgą prorodzinną jest najczęściej wykorzystywaną ulgą przez polskich podatników. Dowiedz się, czy możesz z niej skorzystać i co się w niej zmieniło od zeszłego roku.

Data dodania: 2014-10-25

Wyświetleń: 2039

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ulga prorodzinna w PIT 2014 roku

Czym jest ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna to ustalona przepisami kwota, którą podatnik może odliczyć od swojego podatku dochodowego. Znaczy to, że aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, należy wykazać się dochodami. Osoby, które w trakcie roku nie uzyskały dochodu lub ich dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, nie skorzystają z ulgi prorodzinnej, ponieważ nie będą mieli podatku, od którego tą ulgę można odliczyć.

Dla kogo ulga prorodzinna?

Osoby, które wychowują tylko jedno dziecko, otrzymają ulgę prorodzinną, jeśli ich dochody w ciągu roku nie były większe niż 56 000 zł (jeśli rozliczają się wspólnie z małżonkiem, kwota ta wynosi 112 000 zł). Osoby posiadające dwójkę lub większą liczbę dzieci otrzymają ulgę niezależnie od wysokości swoich dochodów.

Z ulgi mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i samotni rodzice. Mogą być zatrudnieni na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Z ulgi nie mogą natomiast skorzystać podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

W ramach ulgi można odliczyć również pełnoletnie dziecko (do 25. roku życia) jeśli wciąż uczy się lub studiuje.

Ile wynosi ulga prorodzinna?

Za pierwszą dwójkę dzieci odliczyć można od podatku 92,67 zł za każde dziecko, za każdy miesiąc. Osoby z jednym dzieckiem odliczą więc 92,67 zł x 12 miesięcy co równa się kwocie 1112,04 zł. Osoby z dwójką dzieci odliczą dwa razy więcej. Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie roku można odliczyć oczywiście tylko te miesiące, w trakcie których dziecko było już na świecie.

Dla rodziców z trójką lub większą liczbą dzieci posłowie przygotowali podwyżki ulgi. W przypadku trójki dzieci, za dwoje z nich można odliczyć po 92,67 zł, a za trzecie 166,67 zł. Czwarte dziecko to ulga od podatku w wysokości 225 zł za miesiąc.

Gdzie w deklaracji PIT wpisać ulgę prorodzinną?

Aby skorzystać z ulgi na dzieci należy wypełnić właściwą ze względu na źródło swoich dochodów deklarację podstawową, tj. PIT-37 lub PIT-36 oraz dołączyć załącznik PIT/O. W zeznaniu PIT-37 wskazujemy ulgę w części F, natomiast w załączniku PIT/O w części C.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena