Chociaż nazwa może nie brzmieć znajomo, zapewne większość z was posiada akcelerometr w którymś ze swoich urządzeń. Co to jest i do czego służy?

Data dodania: 2013-05-11

Wyświetleń: 27379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest akcelerometr i do czego służy?

Akcelerometr, bardziej po polsku – przyspieszeniomierz, jest to przyrząd mierzący przyspieszenia liniowe i kątowe, czyli mówiąc prościej, swój własny ruch. Jest to mały przedmiot, w środku którego znajduje się mały ciężarek. Posiada on pewną bezwładność, więc reaguje na ruch akcelerometru. Ruszając się w środku generuje napięcie, które jest tym większe, im większe jest przyspieszenie.

 

Do czego służy akcelerometr?

Akcelerometry zaczęto stosować na szeroką skalę w latach 90. XX w, w poduszkach powietrznych w samochodach. Dzięki nim możliwe jest wyzwolenie poduszki powietrznej w wyniku zderzenia. Akcelerometr mierzy przyspieszenie i wyzwala poduszkę powietrzną, kiedy przyspieszenie przekroczy pewną wartość.

Obecnie, akcelerometry są umieszczane również w elektronice użytkowej, na przykład w smartfonach, aparatach fotograficznych, konsolach do gier. W aparatach zapobiegają zniekształceniom obrazu wywołanym przez drżenie ręki. Wiele osób ma problem z utrzymaniem nie ruchomo małego aparatu. Akcelerometry mierzą takie drobne ruchy i zapewniają lepszą stabilizację obrazu. Podobną funkcję spełniają w kamerach, jednak tam mają również inne zastosowanie. Pozwalają na dodanie funkcji automatycznego wyłączania się kamery, kiedy upadnie ona z ręki. Dzięki temu zmniejszają prawdopodobieństwo utraty danych, ponieważ większa jest szansa na ich utratę, kiedy kamera ulegnie wstrząsowi podczas pracy, niż kiedy jest wyłączona.

Akcelerometry spełniają również szereg funkcji w obecnych telefonach komórkowych. Umożliwiają na przykład dodanie do smartfona krokomierza, który na podstawie przyspieszeń podczas chodzenia może zliczyć nam, ile kroków wykonaliśmy podczas spaceru lub joggingu. To również akcelerometr sprawia, że ekran smartfona automatycznie ustawia się poziomo lub pionowo, w zależności od tego, jak trzymamy urządzenie. Dzięki niemu mogły powstać także gry na komórkę, w których sterujemy postacią, kulką, czy innym przedmiotem nie za pomocą przycisków, jak kiedyś, ale jedynie poruszając telefonem.

Akcelerometry mają jak widać bardzo wiele zastosowań i trudno obecnie wyobrazić sobie bez nich życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena