Uzależnienia to ogromny problem społeczny. Wprawdzie nie wszystkie są tak samo niebezpieczne, ale wszystkie mają negatywny wpływ na człowieka. Samym uzależnionym bardzo często przeszkadza nałóg, ale równocześnie ogromną trudnością jest zerwanie z nim. Przykładem mogą być chociażby dwa najczęściej występujące - nikotynizm i alkoholizm.

Data dodania: 2013-03-15

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nikotynizm

To jeden z najczęściej spotkanych nałogów. Wprawdzie moda na palenie, powszechnie panująca pod koniec XX wieku, już minęła, to jednak nadal można spotkać wielu palaczy. Dzięki szeroko zakrojonym kampaniom społecznym trwającym od wielu lat, liczba osób palących znacznie zmalała. Zresztą również wzrost ceny paczki papierosów zmusił niektórych do rezygnacji z tego nałogu. Warto jednak wspomnieć, ze rzucanie palenia to ogromne wyzwanie dla każdego, kto palił przez dłuższy czas. Wiąże się to z fizyczną potrzebą zaspokojenia głodu nikotynowego, ale również z psychicznym nastawieniem, że papieros pomaga np. w rozładowaniu napięcia. Często to właśnie ten drugi aspekt jest znacznie trudniejszy do opanowania niż pierwszy. Jednakże całkowite odrzucenie palenia jest możliwe i wielu osobom udaje się tego dokonać.

Alkoholizm

Zaczyna się niewinnie od kilku piw czy kieliszka wina. Z czasem porcje alkoholu, najczęściej niewielkie, pojawiają się coraz częściej. Codzienna lampka wina lub kieliszek koniaku przed snem zmienia się następnie w kilka kieliszków, a niekiedy nawet butelek. Organizm przyzwyczaja się do alkoholu i nie reaguje tak, jak tego oczekuje pijący. Aby uzyskać oczekiwany rezultat, porcja alkoholu stale rośnie. I pewnego dnia okazuje się, że nie można już wytrzymać bez alkoholu. Problem alkoholizmu jest znacznie poważniejszy niż nikotynizm. Wyleczenie się z tego uzależnienia jest bardzo trudne. Tylko w nielicznych przypadkach udaje się samemu powiedzieć „stop”. Zazwyczaj potrzebna jest do tego pomoc najbliższych, a nierzadko również specjalistów. Uzależnienie od alkoholu bardzo różnie się kończy, począwszy od zerwania z nałogiem, przez ciągłe picie, a na „zapiciu się na śmierć” kończąc.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena