Polska a kraje UE
Porównanie naszego wynagrodzenia minimalneego w stosunku do innych krajów UE należy traktować z przymruzeniem oka, ponieważ inne państwa UE mają inne koszta utrzymania się, podatki oraz ceny produktów, czy też usług. Jak wiadomo, precyzyjne porównanie płac wymaga porównań PKB oraz kosztów miesięcznego, czy nawet wskazane byłoby porównywanie rocznego, utrzymania się w danym kraju.
Minimalna krajowa
Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej mają zdefiniowane kwoty minimalne wynagrodzenia dla zarobków osób zatrudnianych na podstawie umów o pracę, tak jak w Polsce. Jak ostatnio zanotowano jedynie połowa z czterdziestu krajów posiada takie postanowienia. Poza Polską są jeszcze kraje posiadające takie postanowienia jak: Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Luksemburg, Holandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Hiszpania, Malta, Francja, Belgia, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Węgry oraz Grecja.
Największe płace minimalne w UE
W Europie największymi zarobkami minimalnymi mogą poszczycić się Luksemburczycy, chodzi o kwotę 7 tys. złotych - w przeliczeniu na PLN. Polska uznawana jest za kraj, który ma najwyższą płacę minimalną wśród krajów tzw. "nowej Unii". Najgorsza sytuacja zarobkowa jest w Rumunia i Bułgarii.
Ustalanie minimalnej krajowej
Ustalaniem minimalnych zarobków w Polsce zajmuje się Komisja Trójstronna. Jeżeli komisja nie dojdzie do porozumienia w czasie wyznaczonym przez ustawę, wówczas ustaleniem minimalnego wynagrodzenia zajmuje się w trybie przyspieszonym rząd.