Polska to kraj pełen ciekawych miejsc. Mimo że w nim mieszkamy, nie zawsze doceniamy ich wartość. Można bardzo atrakcyjnie spędzić czas podczas urlopu w niejednym zakątku polskiej ziemi. Morze, góry i jeziora, głównie na Mazurach, to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca. Jednak nic nie przebije polskiego Bałtyku.

Data dodania: 2013-02-25

Wyświetleń: 1630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miejscowości na wybrzeżu jest co niemiara. Jedni wolą wschód, inni miejscowości w centrum Pomorza, ale równie atrakcyjne jest Pomorze Zachodnie.

Znane i lubiane miejscowości, takie jak Szczecin, Kołobrzeg czy Międzyzdroje, przyciągają nie tylko naszych rodaków, ale również turystów zagranicznych, szczególnie z Niemiec.

Na Pomorzu Zachodnim leży również wiele miejscowości mniej znanych, w których znajduje się mnóstwo zabytków i miejsc godnych uwagi.

Któż z nas nie wie, kim byli Templariusze? W miejscowości Chwarszczyny możemy zobaczyć ich kaplicę. To ród, który jako pierwszy stosował antybiotyki, posiadał własne banki i wystawił czeki podróżne. Państwo przez nich stworzone było potężne, a ich tajemnice pilnie strzeżone. Ich kaplica to jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza. Choć z wyglądu trochę surowa, to jednak wewnątrz znajdują się polichromie z XV wieku, na których widnieje dwunastu apostołów oraz dwa wizerunki patrona kierowców, świętego Krzysztofa. Jednak to nie wszystko, ponieważ trwają tam do dziś prace archeologiczne, które co jakiś czas pokazują kolejne skrywane tajemnice Templariuszy.

Oczywiście będąc na zachodzie kraju, nie można opuścić zwiedzenia Stargardu Szczecińskiego. Starówka tego miasta, z przepiękną Kolegiatą Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, zachwyca swoją budową. Świątynia ta uznawana jest za najpiękniejszy gotycki kościół w naszym kraju. Oprócz tego warto obejrzeć basztę, którą nazwano Morze Czerwone.

Kolejną mało spotykaną atrakcją jest schron pod Szczecinem. Mieści się tam pięć tysięcy osób, a rozciąga się on od Dworca Głównego aż do centrum miasta. Wędrówka podziemnymi korytarzami zapiera dech w piersiach.

Trudno zapomnieć o wyspie Wolin. Ma ona tak dużą liczbę atrakcji, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najsławniejszą jest Centrum Słowian i Wikingów. To miejsce, w którym zobaczymy, jak żyli i mieszkali nasi przodkowie na przełomie IX i X wieku. A w lecie na wyspie odbywa się Festiwal Wikingów. Przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne nie tylko z Polski, ale z całej Europy.

To tylko nieliczne z atrakcji, jakie zapewnia nam Pomorze Zachodnie. Warto przyjechać tu z rodziną i zaplanować sobie trasę niezwykłych wycieczek, z których z pewnością wiele zapamiętamy. Nasze wybrzeże jest tak piękne i długie, że aby zwiedzić je, całe wakacje musiałyby co roku trwać kilka miesięcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena