Organizując wakacyjne urlopy, staramy się znaleźć nie tylko atrakcyjne miejsca, ale również sprawić, by ogólny koszt wakacji nie okazał się zbyt wygórowany jak na naszą kieszeń. Wycieczki do egzotycznych krajów czy nad ciepłe morza często muszą pozostać jedynie w sferze naszych marzeń.

Data dodania: 2013-02-04

Wyświetleń: 1583

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszt wycieczki zagranicznej to kilka tysięcy złotych, a ofert last minute jest niewiele i często wiążą się one ze sporym ryzykiem. Z tego też powodu pozostają nam wakacje w Polsce. Jednak czy urlop na naszych rodzimych ziemiach jest faktycznie taki tani? Oczywiście wiele tu zależy od sposobu organizacji, wyboru miejsca i okresu, jednak z reguły trzeba się liczyć z dość dużymi opłatami, zwłaszcza za zakwaterowanie.

Jeśli szukamy oszczędności, warto odrzucić oferty biur podroży i spróbować zorganizować coś na własną rękę. Najczęściej wybieranymi regionami w Polsce są tereny nadmorskie, góry i Mazury. Oczywiście musimy mieć świadomość tego, że im bardziej obleganą turystycznie miejscowość wybierzemy, tym więcej trzeba będzie zapłacić za zakwaterowanie. Dlatego dobrze jest, zwłaszcza dysponując własnym środkiem transportu, pojechać w miejsce mniej znane. Zyskają na tym nie tylko nasze portfele, ale również my sami, gdyż ominą nas tłumy turystów, nieprzyjemny zgiełk, hałas oraz, nie ukrywajmy, większe zanieczyszczenie obszaru.

Ceny za wynajem pokojów hotelowych czy też w pensjonatach zwykle rosną z roku na rok. Nawet jeśli nie są to zbyt wielkie podwyżki (na granicy 10 zł), to i tak przy planowaniu dłuższego urlopu dla kilku osób są one dość mocno odczuwalne. Warto więc szukać promocji, a także obserwować, jak dokładnie ceny wyglądają w poszczególnych miesiącach. Często też bywa tak, że im dłuższy planujemy pobyt w danym hotelu czy pensjonacie, tym niższe są ceny za pokój. Niestety, w wielu regionach, zwłaszcza na Pomorzu, trzeba liczyć nawet 2-3 tysiące złotych za dwutygodniową wycieczkę dla dwóch osób.

Jeśli chcemy uciąć koszty, niestety kosztem dostępnych standardów, możemy spróbować skorzystać z ofert agroturystycznych, których wiele można znaleźć choćby w Internecie. Tu bowiem noclegi mogą kosztować nawet 30 zł od osoby. Kolejnym tanim rozwiązaniem są też schroniska, a jeśli lubimy przygody i surowe warunki, dobrym pomysłem może okazać się wyprawa pod namiot, która zminimalizuje nam niemal do zera koszty zakwaterowania.

Oczywiście do wakacyjnych wydatków doliczyć należy koszty transportu, wejściówek do muzeów i innych atrakcji turystycznych oraz wyżywienie (jeśli nie jest ono uwzględnione w ofercie hotelowej). Wszystko to sprawia, że bez dokładnego planowania i szacowania wydatków, koszt wakacji w Polsce może nas wynieść taki sam, jak w przypadku wakacji za granicą.

Licencja: Creative Commons