Wielu turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek w górach, wybierając się w Karkonosze, ma dylemat odnośnie dwóch ośrodków turystycznych: Karpacza i Szklarskiej Poręby. Poniżej postaramy się przedstawić najmocniejsze punkty obydwu tych  miejsc, co ułatwi wybór niezdecydowanym podróżnikom.

Data dodania: 2012-12-11

Wyświetleń: 1376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarówno amatorzy sportów zimowych, jak i sympatycy turystyki krajobrazowej znajdą coś dla siebie, spędzając wypoczynek w Karpaczu. Nie bez powodu co roku to 5-tysięczne miasteczko odwiedza blisko 200 000 turystów! Karpacz leży u podnóży najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki (1620 m n.p.m.) Na szczycie stoi zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca z XVII wieku, a także słynne obserwatorium meteorologiczne, przypominające kształtem spodki kosmiczne. Warto wiedzieć, że w obserwatorium znajduje się wystawa, na której można podziwiać różne przyrządy meteorologiczne. Jednym z największych walorów turystycznych Karpacza jest Świątynia Wang. Ta XII-wieczna drewniana budowla powstała w Norwegii i została przetransportowana do Karpacza w XIX wieku. Kolejka linowa na Kopę, długości ponad 2 km, zapewni piękne widoki zmęczonym turystom, ułatwi i urozmaici zdobycie szczytu. Ciekawym miejscem, wartym odwiedzenia szczególnie przez rodziny z dziećmi, jest Muzeum Zabawek i Lalek, które posiada ekspozycję ponad 1000 modeli.

Szklarska Poręba dorównuje Karpaczowi pod względem niezwykłych widoków i bogatej oferty turystycznej. Miasteczko leży u szczytu Szrenicy (1362 m n.p.m), na którą można dotrzeć za pomocą kolejki linowej. Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko oraz kilkanaście kilometrów nartostrad. Na miłośników malowniczych widoków czekają Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Wielu turystów odwiedza Szklarską Porębę za sprawą słynnego Chybotka, o którym krążą liczne legendy. Jest to grupa bloków skalnych, która według podań zamyka wejście do skarbca znajdującego się pod ziemią. Równie interesującą atrakcją jest 6-metrowa jaskinia Czerwona Jama oraz pionowe bloki skalne zwane Śnieżnymi Kotłami. Sympatycy galerii i muzeów powinni odwiedzić Muzeum Ziemi JUNA oraz Muzeum Mineralogiczne, które posiadają imponujące zbiory kamieni szlachetnych i minerałów.

Zarówno Szklarska Poręba jak i Karkonosze proponują miłośnikom zimowych sportów warunki nie odbiegające od tych panujących w alpejskich miejscowościach, mają rozbudowaną ofertę noclegową oraz liczne restauracje oferujące pyszne posiłki. Warto odwiedzić każde z tych miejsc, ze względu na unikatowe widoki oraz bogactwo fauny i flory.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena