Może się zdarzyć, że stracisz wszelkie źródła dochodów, Twoja firma zbankrutuje, stracisz pracę, lub dopadnie Cię ciężka choroba. Jedno jest pewne, rachunki nie pogniewają się na Ciebie i z pewnością do Ciebie przyjdą. Znajdą Cię w Twoim własnym domu i tam Cię dobiją jeśli nie przygotujesz się na to wcześniej.

Data dodania: 2013-02-01

Wyświetleń: 1733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stworzenie sobie finansowej poduszki powietrznej polega właśnie na tym, by w razie pojawienia się nieoczekiwanych okoliczności móc w dalszym ciągu żyć na normalnym poziomie. Jest to możliwe, jeśli będziesz mieć finansową osłonę, czyli będziesz dysponować pewnymi zasobami materialnymi, które zapewnią Ci normalny standard życia na określony czas.

 

Przemyśl i odpowiedź sobie sam:

Jeśli jutro przestanę pracować, bez względu na przyczynę, jak długo jestem się w stanie utrzymać?

- rok – doskonale

- miesiąc – żółte światełko ostrzegawcze

- tydzień ?

- a może dzień ?

 

WAŻNE: Jeśli nie masz oszczędności jesteś ekonomicznym niewolnikiem swojego pracodawcy/szefa/samego siebie i w większości przypadków jesteś na niego po prostu skazany. Przykre, ale prawdziwe.

 

Chciałbym przedstawić również pewien punkt widzenia, tak naturalny i popularny w krajach zachodnich, który w Polsce dopiero raczkuje – tzw. fundusz bezpieczeństwa. To nic innego, jak oszczędności pozwalające nam normalnie funkcjonować przez ok. 2 lata od utraty pracy do znalezienia następnej. Jest to dwu krotność naszych średnich rocznych dochodów, co w warunkach polskich jest kwotą ok. 60 tys. zł (2500 zł miesięcznie x 24 miesiące).

 

Zapewne większość z Was zapyta, skąd mieć 60 tys. zł oszczędności, skoro ledwo wiąże koniec z końcem. Nie chodzi o posiadanie 60 tys. zł, może to być 20–30 tys. zł. Najważniejsze jest posiadanie jakichkolwiek oszczędności na wypadek utraty pracy. Tak, aby nie utracić możliwości regularnych spłat swoich zobowiązań do czasu znalezienia zatrudnienia. Obecna trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nawet osoby o wysokich kwalifikacjach, z wyższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym mogą pozostawać bez pracy przez kilka miesięcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena