Krwawienie z nosa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Co więcej, zazwyczaj dochodzi do niej w najmniej oczekiwanym i odpowiednim momencie. Krwawienie z nosa, mimo że nie jest niczym poważnym, zazwyczaj wygląda bardzo przerażająco. 

Data dodania: 2013-01-23

Wyświetleń: 1157

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ma się czemu dziwić, w końcu krwią napełnia się chusteczka po chusteczce, a czasem mamy poważny problem w zatamowaniu krwawienia.

Co zrobić, żeby skutecznie zatamować krwotok? Sposobów jest kilka:

Po pierwsze ucisk. Po rozpoczęciu krwawienia usiądź, lekko pochyl głowę do przodu, a następnie wydmuchaj resztki krwi pozostającej w przegrodzie nosa. Następnie chwyć mocno nos dwoma palcami i przytrzymaj przez około 10 minut.

Jeśli to nie pomoże, zastosuj tampon z gazy. Włóż go do przegrody nosa i trzymaj przez około 2 godziny.

Pomóc może także sok z cytryny lub olejek lawendowy.

Na krwawienie z nosa niezastąpiony jest także okład z lodu. Lód powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i znaczne zmniejszenie obrzęku. Zresztą kriomedycyna (leczenie lodem lub zimnem) jest ogólnie polecane przy urazach naczyń krwionośnych.

Profilaktycznie, aby zapobiec krwawieniu z nosa, powinniśmy także pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Tylko odpowiednie nawodnienie da nam większe zabezpieczenie naczyń krwionośnych. To, czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni, poznamy po kolorze moczu.

Zimą powinniśmy także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza, możemy je zwiększyć np. za pomocą nawilżaczy.

Nos możemy smarować wazeliną lub spryskiwać solą fizjologiczną w celu chronienia go przed wysychaniem.

Lekiem, który może powodować krwawienia z nosa, jest aspiryna. Jeśli zatem mamy takie problemy, starajmy się go ograniczać.

Niektóre osoby są bardziej narażone na krwawienia z nosa. Powinny one dbać o dietę bogatą w witaminę C, czyli zjadać m.in. dużo pomarańczy, grejpfrutów, kiwi czy zielonych warzyw.

Pamiętaj:

Jeśli krwotok trwa dłużej niż 10 minut i jesteś dodatkowo narażony nadciśnieniem krwi lub miażdżycą naczyń krwionośnych, nie zwlekaj, tylko wezwij pomoc medyczną. Może się bowiem okazać, że krwawienie jest przyczyną jakiś poważniejszych zmian w naszym organizmie i nie ustąpi bez odpowiedniego leczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena