Przy okazji pracy na wielu stanowiskach komputerowych połączonych w jedną sieć, szybko może się okazać, że każdy z pracowników dostosowuje urządzenie do swoich potrzeb. Stąd wniosek, że w systemach znajduje się mnóstwo programów i aplikacji mających ułatwić i usprawnić pracę.

Data dodania: 2013-01-15

Wyświetleń: 1132

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trudno jednak zadbać, by wszystko było regularnie aktualizowane, zdarza się też, że gdzieś na dysku twardym zalega program, którego ostatni raz używaliśmy bardzo dawno temu.

Sami jednak nie będziemy o tym wiedzieć, dopóki nie wpadniemy na pomysł, by tę aplikację wyszukać ręcznie. Do tego czasu może zajmować miejsce na dysku, czyniąc je bezużytecznym. I choć pojedyncze programy zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, to po ich nagromadzeniu możemy stawić czoło naprawdę pokaźnej liczbie wirtualnych nieużytków.

Problem nie jest aż tak poważny, jeśli mamy na myśli darmowe aplikacje. Gdy jednak pakiet programów działa pod jednym kluczem licencyjnym, szybko może się okazać, że gdzieś został on zapodziany. Wtedy w przypadku instalacji nowego systemu operacyjnego nie będziemy mieć możliwości, by używać programu, za który przecież już zapłaciliśmy. Brak aktualnej licencji może na nas sprowadzić niebezpieczeństwo z dwóch stron – z jednej możemy trafić na czarną listę przedsiębiorstw korzystających nielegalnie z oprogramowania, z drugiej – na przykład antywirusy i zabezpieczenia, które mają regularnie chronić system, mogą w pewnym momencie przestać działać, nawet nas o tym nie informując. W takiej sytuacji cała firmowa baza danych staje się zagrożona.

W wyeliminowaniu takich sytuacji może pomóc audyt oprogramowania. Inwentaryzacja wszystkich programów zainstalowanych w systemie pozwoli na efektywne zarządzanie licencjami tak, by odnawiać tylko te niezbędne. Dzięki temu praca na komputerach stanie się bardziej wydajna, a także bezpieczniejsza. Nie można chronić aplikacji i programów, kiedy nie wie się, gdzie i w jakiej wersji są zainstalowane. Audyt daje klientom pewność, że nabyte licencje nie są nadużywane, a zakupione programy faktycznie przydają się w codziennej pracy, dodatkowo ją usprawniając.

Dobra organizacja wirtualnego zaplecza to podstawa. Czasem trudno jednak zapanować nad szeregiem maszyn, z których każda ma swojego użytkownika. Zestawienia zainstalowanego oprogramowania z odpowiednimi licencjami oraz rozwinięcie planu audytu zapewni nam spokój i efektywność pracy na długi czas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena