Aplikacje webowe - zwane również aplikacjami internetowymi - to programy, które można uruchomić w przeglądarce internetowej. Takie podejście do tematu dystrybucji oprogramowania niesie za sobą wiele korzyści, które postaram się pokrótce opisać w niniejszym artykule.

Data dodania: 2011-02-11

Wyświetleń: 2059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwykle słysząc hasło program lub aplikacja na myśl przychodzi nam narzędzie, które zacznie z nami współpracować po uprzedniej instalacji na komputerze. Tradycyjne programy zwykle rozpowszechniane na płytach CD/DVD wciąż królują na naszych komputerach, co jednak gdy korzystamy z jednej aplikacji na kilku komputerach ? Czyż nie wygodnie by było mieć dostęp do naszych danych i ulubionych programów z dowolnego komputera ?

Rozwiązaniem tych i innych problemów są tytułowe aplikacje webowe. Podstawową cechą aplikacji webowej, która odróżnia ją od tradycyjnych programów jest fakt iż pracuje ona w oknie przeglądarki internetowej. Użytkownik nie musi pobierać i instalować takiego programu lokalnie na swoim komputerze, który staje się tylko terminalem zapewniającym dostęp do programu udostępnianego przez serwer aplikacji. Brak konieczności lokalnej instalacji zapewnia oszczędność miejsca na dysku, aplikacja webowa jest mniej inwazyjna gdyż nie wprowadza żadnych zmian w strukturze plików ani rejestrze naszego systemu. Dodatkowo aplikacje webowe korzystające z baz danych umożliwiają swobodną ich wymianę. Dane przechowuje centralny serwer aplikacji i wszyscy jej użytkownicy oddaleni nawet o tysiące kilometrów mogą swobodnie te dane współdzielić. Tradycyjne aplikacje potrafią sprawić wiele problemów związanych z aktualizacjami. Dobrze zarządzane oprogramowanie jest wciąż rozwijane i aktualizowane co zmusza nas do ciągłej instalacji coraz to nowszych wersji. Aplikacje webowe z racji tego iż dostarczane są przez centralny serwer aplikacji aktualizowane są tylko w jednym centralnym punkcie (na serwerze), z punktu widzenia użytkownika takiego systemu aktualizacja ma miejsce całkowicie automatycznie i bezinwazyjnie. W przypadku aplikacji webowych użytkownik zwolniony jest z obowiązku archiwizacji danych. Awaria komputera klienta w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu jego danych, gdyż te przechowuje profesjonalnie zarządzany serwer aplikacji. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych spoczywa na administratorach systemu, którzy dbają o regularne kopie zapasowe i spójność baz danych.

Na koniec warto również wspomnieć o korzyściach jakie z tytułu wdrażania aplikacji webowych mają ich twórcy. Tradycyjne aplikacje muszą być dystrybuowane do klientów na nośnikach danych lub poprzez serwis internetowy dający możliwość ich pobrania. Potencjalni klienci zmuszeni są samodzielnie instalować nasz program na swoim komputerze aby się z nim zapoznać co często sprawia problemy mniej doświadczonym użytkownikom. W przypadku aplikacji webowych nasz klient może jednym kliknięciem uruchomić aplikację zapoznać się z nią a gdy zdecyduje się wybrać nasz produkt wystarczy, że wykupi do niego dostęp.

W ostatnich latach wyraźnie widać wzrost udziału aplikacji webowych w runku oprogramowania. Dynamiczny rozwój sieci  naturalnie napędza rozwój aplikacji internetowych. Już dzisiaj nietrudno trafić w internecie na webowy odpowiednik aplikacji do fakturowania czy systemu sprzedaży...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena