Silverlight to framework do pisania i uruchamiania bogatych aplikacji internetowych (RIA) z naciskiem na multimedia, animacje i grafiki podobnie jak Adobe Flash .
Środowisko uruchomieniowe dla Silverlight`a dostępne jest jako plug-in dla wielu przeglądarek internetowych . W obecnej wersji (4), która została wydana w kwietniu 2010r. Framework współpracuje z większością popularnych przeglądarek internetowych oraz telefonów komórkowych pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 7 phone oraz Symbian (seria 60).
Podobnie jak w technologii Flash, w Silverlight można przechwytywać zachowania (zdarzenia) myszy i klawiatury, wyświetlać pliki graficzne i obsługiwać dźwięki. Dodatkowo za pomocą technologii Silverlight możliwe jest wyświetlanie standardowych plików video oraz tych w wysokiej rozdzielczości (HD). Możliwe jest również odtwarzanie plików muzycznych (MP3, WMA). Silverlight obsługuje DRM (Digital Rights Management).
Silverlight to niewielkich rozmiarów wtyczka, która tak samo jako Flash doinstalowuje się do przeglądarki. Ta mała zabawka ma jednak w sobie ogromny potencjał. Silverlight oferuje bogatą paletę funkcji dostępną na różnych platformach:
>możliwość tworzenia interaktywnych, bogatych w efekty i multimedia, stron sieci WEB,
>możliwość budowy efektywniejszych i prostszych w obsłudze aplikacji sieciowych,
>bogata, wręcz olśniewająca animacja i grafika wektorowa,
>rozwiązania niezależne od platformy– strony wyglądają tak samo na komputerach z Windows i Mac OS X,
>szybka i prosta instalacja.
Silverlight jako pierwszy tak silnie docenia wagę multimediów w Internecie. Dlatego jej priorytetem jest zapewnienie niespotykanie wysokiej jakości i wydajności multimediów:
>jednolity format wideo – skalowalny od wysokiej rozdzielczości HD i do rozdzielczości urządzeń mobilnych,
>możliwość dodawania grafiki wektorowej do odtwarzanych multimediów,
>przesyłanie strumieniowe,
>możliwość różnorodnego odtwarzania, łącznie z wypełnianiem figur obrazem wideo,
>możliwość poddawania odtwarzanych filmów różnorodnym transformacją.
Nie tylko atrakcyjność ważna. Ta nowa wtyczka okazuje się również bardzo elastyczna:
>podwyższona wydajność stron sieci WEB,
>oddzielenie warstwy prezentacji od kodu,
>umożliwia jednoczesną, niezależną prace grafików i programistów,
>możliwość wyboru jednego z pięciu języków programowania: JavaScript, Ruby, Python, C# i VB.NET,
>model programowania oparty o Microsoft .NET Framework,
>spójny model prezentacji wykorzystującym język oparty na standardzie XML – czyli XAML,
>łatwa integracja z istniejącymi rozwiązaniami,
>bogaty model sterowania i reagowania na zdarzenia czasowe lub działania użytkownika.
Technologia Silverlight ma szanse przenieść strony internetowe na kolejny poziom ewolucji. Dzięki prostocie konstrukcji umożliwi każdemu tworzenie stron Internetowych. W sposób niesamowicie efektywny i efektowny – prosty i intuicyjny. Istnieje już dziś wiele narzędzi, które wspomagają tworzenie w Silverlight. Dzięki swoim walorom i wsparciu ze strony społeczności internetowych Silverlight ma szanse stać się bardzo silną konkurencją dla tradycyjnych technologii. Za jakiś czas może zdystansować Adobe i Flash, która od kilkunastu lat funkcjonują w Internecie. Warto zapoznać się z tym systemem i z nową wizją tworzenia stron WWW, które ta technologia proponuje.