Ze statystyk wnika jednak, że audyt przeprowadzają zwłaszcza firmy, które korzystają ze sprzętu komputerowego w odpowiedni sposób, nie zaś te, gdzie pojawiają się nieprawidłowości…
Obawa przed kontrolą prawidłowego użytkowania i legalności sprzętu informatycznego towarzyszy wielu przedsiębiorcom. Nic dziwnego, bo przecież wykryte nielegalne oprogramowanie może znacznie zagrozić pozycji i reputacji firmy. By uniknąć prawnych i materialnych skutków oficjalnej kontroli, warto upewnić się, że zainstalowane na firmowym sprzęcie oprogramowanie jest legalne. Audyt legalności oprogramowania jest audytem przyjaznym, który pomaga w naprawieniu nieprawidłowości. Daje też pewność, że firmowe komputery wykorzystywane są zgodnie z ich przeznaczeniem, a zainstalowane oprogramowanie posiada ważną umowę licencyjną.
Nieprawidłowości w korzystaniu ze sprzętu informatycznego nie muszą wynikać z nielegalnego oprogramowania. Częstym problemem jest nieświadome łamanie umów licencyjnych, które muszą być przestrzegane od chwili zainstalowania oprogramowania na komputerze. Audyt legalności oprogramowania to kompleksowa usługa, która nie tylko wykrywa błędy, ale pomaga też wyjaśnić procedury zawarte w umowie. Certyfikowani audytorzy pomagają zrozumieć przepisy oraz przeszkalają pracowników przedsiębiorstw, w jaki sposób korzystać z danych programów i oprogramowań, by nie naruszyć umowy. Dodatkowo każdy audytor pomaga zebrać i uporządkować wymaganą dokumentację, która jest niezbędna w przypadku kontroli.
Kadrze zarządzającej nie łatwo jest kontrolować zawartość komputerów użytkowanych przez pracowników. Tymczasem prywatne pliki, takie jak zdjęcia, filmy i muzyka, często przechowywane są przez pracowników na firmowych komputerach. Dodatkowo, wiele z nich mogła być ściągnięta w nielegalny sposób. Audyt legalności pomaga wykryć wszelkie, tego rodzaju pliki, pracownicy zaś zostają przeszkoleni i uświadomieni o zagrożeniach i skutkach wynikających z podobnych działań. Po zakończeniu szkolenia, odpowiedzialność za użytkowany sprzęt, która do tej pory spoczywała na zarządzie, zostaje przeniesiona na pracowników.
Przeprowadzenie audytu daje zatem pewność, że firmowe komputery działają legalnie i zgodnie z ich przeznaczeniem, a zgromadzone na nich dane są bezpieczne. Audyt legalności oprogramowania oddala też obawy przed kontrolą, a tym samym jest ważnym krokiem w uniknięciu problemów finansowych i prawnych. Przeprowadzenie usługi pozwala zaoszczędzić pieniądze, poprzez wydajne wykorzystanie oprogramowania i zarządzania nim w odpowiedni sposób. W ten sposób można uniknąć częstych problemów technicznych i wirusów, które są zazwyczaj wynikiem korzystania z nieautoryzowanych programów.
Nie należy bać się działań audytorów, gdyż w przypadku wykrycia nieprawidłowości, są oni zobowiązani do zachowania poufności i naprawienia wykrytych błędów. Dlatego właśnie audyt legalności oprogramowania nazywany jest „przyjaznym audytem”, który chroni przed skutkami ewentualnej kontroli. Warto zatem zabezpieczyć siebie i swoją firmę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami i skorzystać z pomocy certyfikowanych audytorów.