Bardzo wiele firm nie docenia narzędzia, jakim jest wewnętrzny audyt. Z założenia służy do oceny systemu kontroli wewnętrznej, szybko diagnozuje problemy i dostarcza informacji o błędach. Jest bardzo cennym narzędziem, bo jego wyniki można wykorzystać teraz obecnie i w przyszłości.

Data dodania: 2012-06-11

Wyświetleń: 1308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z rodzajów audytów wewnętrznych jest audyt informatyczny. Przygotowując się do niego nie można zapomnieć o kilku ważnych kwestiach. Dopełnienie ich jest gwarancją, że proces będzie adekwatny do założonych celów. Zakres audytu informatycznego jest dość szeroki, a jego przeprowadzenie ma odpowiedzieć wyczerpująco na pytania o zainstalowane oprogramowanie, posiadane licencje i możliwości sprzętowe. Uzyskane informacje pomagają zoptymalizować zakupy oraz umożliwiają administratorom szybsze i bardziej precyzyjne reagowanie, szczególnie w sytuacjach awaryjnych lub związanych z bezpieczeństwem danych.

Audyt informatyczny może być narzędziem samodzielnym lub stanowić część działań związanych z audytem finansowym, czy operacyjnym.  W zależności od potrzeb firmy można też, i często się to robi, przeprowadzić tylko jego część, czyli audyt oprogramowania. W tym przypadku jest to kompleksowa identyfikacja zasobów informatycznych firmy, czyli precyzyjne określenie rodzaju oraz ilości posiadanego oprogramowania. Poza tym przedmiotem audytu oprogramowania jest również rozpoznanie, w jakim stopniu jest ono wykorzystywane i na ile odpowiada rzeczywistym potrzebom organizacji. Efektem końcowym tego procesu powinny być wnioski o stanie oprogramowania i ewentualny program przebudowy systemu.

Zastosowanie profesjonalnego oprogramowania nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo realizacji ustalonych celów i zadań. Pozwala również w przejrzysty sposób kontrolować poziom dostępu do informacji. Rozwój organizacji implikuje często impulsywnymi decyzjami dotyczącymi zakupu tego czy innego programu. Audyt zweryfikuje zasoby systemowe i jednoznacznie ustalić zagrożenia. Jego brak z kolei prowadzi do wystąpienia niepożądanych zjawisk i nadużyć, co w efekcie może narazić firmę na straty.

Zmiany wewnątrz firmy i w jej otoczeniu powodują, że zasady kontroli i dostępu do informacji ewoluują. Jedną z konieczności jest stały monitoring tego systemu. Czy działa prawidłowo i czy jest efektywny. W dobie nowoczesnych systemów zarządzania staranny audyt informatyczny to narzędzie znakomicie poprawiające efektywność i bezpieczeństwo komunikacji. Inwestycja teraz zaprocentuje w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena