Ogromną ilość hipermarketów zastąpiły nam galerie (tzw. malle). Mall, czyli centrum handlowe skupia w budynku wiele sklepów zróżnicowanych marek. Najstarsze centrum handlowe to Isfahan Grand Bazaar wybudowane w X wieku. prócz tego wielkie sklepy powstawały w Teheranie albo Istambule.

Data dodania: 2008-02-28

Wyświetleń: 3406

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ogromną ilość hipermarketów zastąpiły nam galerie (tzw. malle). Mall, czyli centrum handlowe skupia w budynku wiele sklepów zróżnicowanych marek. Najstarsze centrum handlowe to Isfahan Grand Bazaar wybudowane w X wieku. prócz tego wielkie sklepy powstawały w Teheranie albo Istambule. W cywilizacji zachodniej doczekaliśmy się pierwszego malla dopiero w osiemnastym stuleciu, okazał się nim Oxford Covered Marked - czynny do dzisiaj. Burlington Arcade w Londynie otwarty został w 1819 roku. Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie w tysiąc osiemset sześćdziesiątym, a moskiewski GUM w 1890. Inne centra handlowe budowano w Stanach Zjednoczonych - np. Market Square w Illinois (1916). W tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym w Kansas City zostal otwarty Country Club Plaza. Lecz w rzeczywistości pomysł na całkowicie zamknięte centrum handlowe narodził się około 1950 roku. Austriacki z urodzenia imigtant zamieszkały w USA Victor Gruen zbudował Gulfgate Mall w Houston. Największym mallem w Europie jest Metrocentre Gateshead UK (trzysta trzydzieści sklepów, pięćdziesiąt restauracji i jedenaście sal kinowych). Czesto centra handlowe są integralną częścią miejskich struktur zawieraje takie dodatki
jak biura, częścią mieszkalną, galerie, ratusze (!) a nawet kościoły. W niektórych miejscach USA obowiązują odpowiednie regulacje prawne, w których malle mają obowiązek do tworzenia instytucji pomocy społecznej na swoim terenie. Niezbędną częścia mallu jest tzw. Food court czyli przestrzeń jadalna oferująca na niemalże całym poziomie zróżnicowany wybór restauracji i fast foodów. W Stanach zjednoczonych wespół z wciąż ogromnym rozwojem mallów, zwłaszcza części rozrywkowej, leciwe i nienadążające architektonicznie za marketingowymi pomysłami zostają zamknięte i stają się obiektem odwiedzin ciekawskich freaków. Często takie galerie zostają po latach odnawiane. W naszym kraju jedną z najnowszych galerii handlowych są warszawskie Złote Tarasy (ang. Golden Terraces). Ten kompleks wybudował w centrum inwestor ING Real Estate wspólnie ze Skanską i polskim oddziałem Ove Arup. Projekt i przygotowania zajęły 6 lat, budowę zaczęto w dwa tysiące drugim roku, a koszt ocenia się na półtora miliarda złotych. Galeria Handlowa Złote Tarasy położona została przy ulicy Złotej, w jej skład wchodzą połączone ze sobą budynki. Przy alei J.P.2 stoi Multikino, przy Złotej dwa biurowce, od strony Emilii Platej 105metrowy biurowiec. Cała środkowa sekcja Złotych Tarasów została przykryta szklanym dachem. Pierwszy w Polsce znana knajpa Hard Rock Cafe powstał właśnie w Złotych Tarasach. Jedna z największych inwestycji w naszym kraju to Bielany Wrocławskie, usytuowane w gminie Kobierzyce. Wcześniej obszar ten przeznaczano przede wszystkim na grunty rolne, po prawie 20 latach inwestycji jest to jedna z bogatszych gmin w Polsce: znaleźć tam można supermarkety jak Makro, Tesco, IKEA, Castorama, Auchan, Leroy Merlin czy Obi. Niedaleko pracuje także fabryka Cadbury Wedel.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena