Pieniądze to od wieków pole zainteresowań w zasadzie każdego człowieka. Nasi przodkowie, zapoczątkowali wymianę towarów. W miarę rozwoju osoby ludzkiej, pojawiła się jednak zdecydowanie wygodniejsza forma płatności, czyli pieniądze. 

Data dodania: 2012-11-30

Wyświetleń: 1690

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie formowania się poszczególnych państwowości, każdy kraj bił własną monetę, jednak można nią było płacić bez trudu również w innych państwach, przede wszystkim ze względu na fakt, że monety były wykonywane ze szlachetnych kruszców: złota oraz srebra. Same w sobie więc już miały wielka wartość. Obecnie sytuacja jednak uległa diametralnej zmianie. Polski złoty ma kolor srebrny, przy czym wcale nie jest wykonany ze srebra. Teoretycznie jest to tylko bezwartościowy kawałek metalu, a wartość nadaje mu dopiero zdolność człowieka do abstrakcyjnego myślenia. W momencie, kiedy każdy kraj zaczął posiadać własną walutę, jaka nie miała materialnej wartości, pojawił się również rynek walutowy.

Czym właściwie jest ów rynek walutowy? Jest to nic innego, jak rynek na którym dokonuje się handlu poszczególnymi, obowiązującymi walutami. Termin wydaje się więc jedynie być skomplikowany, ale w praktyce jego wyjaśnienie jest bardzo łatwe. To właśnie na płaszczyźnie tego rynku formułuje się tak zwany kurs walutowy, jaki z kolei oznacza różnicę pomiędzy cenami, jakie posiadają dwie odmienne dewizy. Każdy rynek posiada swoich aktorów. W przypadku rynku walutowego są to inwestorzy, jakich zadaniem jest tak zwane spekulowanie. W teorii rynek ten, jak każdy inny jest wolny. Jednak dla jego prawidłowego funkcjonowania muszą istnieć pewne ograniczenia. Rolę organów interwencyjnych pełnią banki centralne poszczególnych państw. Ich zadaniem jest przede wszystkim skupowaniem a następnie sprzedawanie walut w określonym kursie, by zapobiec sztucznemu podwyższaniu ich cen, co byłoby niekorzystne dla zwykłego konsumenta.

Obecnie najbardziej znaczącymi kursami, jakie znajdują się na rynku walutowym są: USD/JPY, EUR/USD oraz USD/GBP. Bardzo duży wpływ na kursy walutowe na współczesnym rynku ma fakt, że coraz więcej krajów, staje się uczestnikami tak zwanej Strefy Euro, czyli grupy państw członkowskich Unii Europejskiej, w jakiej obowiązująca jest waluta euro. Polska jeszcze nie weszła do tej strefy, chociaż docelowo ma stać się jej częścią. Na razie jednak najbardziej znaczącymi kursami walut w Polsce jest wymiana naszego rodzimego nominału – złotówek na euro oraz dolary. W przyszłości wprowadzenie w Polsce euro zmieni jednak ten stan rzeczy. Dla wszystkich Polaków będzie to z całą pewnością bardzo duże wyzwanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena