Skąd bierze się energia w naszych domach? Jak wygląda proces jej pozyskiwania? Głównym jej źródłem jest węgiel. 39% energii na świecie pochodzi właśnie z tego surowca. Jednakże jego zasoby drastycznie się kurczą. Alternatywą stają się odnawialne źródła energii.

Data dodania: 2012-12-21

Wyświetleń: 1432

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd bierze się energia w naszych domach? Jak wygląda proces jej pozyskiwania? Głównym jej źródłem jest węgiel. 39% energii na świecie pochodzi właśnie z tego surowca. Jest on powszechnie dostępny, nie ma problemów z jego transportem oraz bezpieczeństwem w użytkowaniu. Daje on wiele mocy, ale ma zły wpływ na środowisko naturalne. Pyły, które wytwarzają się podczas jego spalania, zwłaszcza CO² zanieczyszczają przyrodę. Zakładane na kominy filtry ograniczają emisję szkodliwych substancji tylko w pewnym stopniu. Nie likwidują problemu całkowicie. Kwaśne deszcze, choroby układu oddechowego – to tylko niektóre konsekwencje zanieczyszczeń.

Innym popularnym paliwem energetycznym jest ropa naftowa – łatwa do transportu i magazynowania. Podobnie jak węgiel, powoduje dużą emisję CO². Niewątpliwie wadą tego surowca jest cena, która ciągle wzrasta. Transport ropy wiąże się również z ryzykiem. Jej wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną. Zajmuje ona 11,7% produkcji energii na świecie. Pozostałe surowce to gaz ziemny (13,3% ) oraz energia jądrowa (17%). To wszystko źródła nieodnawialne więc kiedyś ulegną wyczerpaniu. Co będzie gdy zabraknie surowców? Czy istnieje jakaś alternatywa? Tak. To odnawialne źródła energii. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych nigdy się nie kończą. Wykorzystywana siła wiatru, wody, ziemi czy promieni słonecznych to najlepszy naturalny surowiec energetyczny.

Elektrownie wiatrowe to najczystsze źródło odnawialnej energii. Nie emitują one żadnych zanieczyszczeń do atmosfery i są przyjazne dla środowiska. Jedynym ich mankamentem mogą być wysokie koszty budowy, zależność od wiatru, oraz hałas, który powodują. Inną alternatywą są elektrownie wodne. Można je uruchomić i zatrzymać w dowolnym momencie, a ich utrzymanie i eksploatacja są mało problematyczne. Warto tu dodać, że są to sztuczne zbiorniki, które gromadzą wodę, zmniejszając ryzyko powodzi. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie energii fal i pływów morskich ze względu na regularność występowania przypływów oraz odpływów. Jest to więc pewne źródło, bo występują one niezależnie od pory roku, czy pogody. Kolejną alternatywą dla konwencji jest energetyka słoneczna. To mało inwazyjna metoda, która nie ma absolutnie żadnych negatywnych wpływów na środowisko naturalne. Nie wymaga ona też szczególnej konserwacji poza czyszczeniem. Jedyną jej wadą jest zależność od słońca.

Czy w przyszłości odnawialne źródła energii zastąpią tradycyjne sposoby jej pozyskiwania? Być może tak. Korzysta z nich coraz więcej państw na świecie. Są przyjazne dla środowiska, całkowicie odnawialne, przynoszą duże oszczędności użytkownikom, mogą być wytwarzane wszędzie, gdzie istnieją odpowiednie do tego warunki. Zalet jest mnóstwo. W związku z rozwojem technologii ciągle wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, dlatego powinny być wykorzystywane jako dodatkowe źródło energii. Z czasem być może zastąpią całkowicie tradycyjne metody jej pozyskiwania.  

Licencja: Creative Commons
5 Ocena