W zdrowym ciele zdrowy duch. Jak często jeszcze słyszymy to zdanie? Nawet w naszym zabieganym społeczeństwie zdajemy sobie sprawę z prawdziwości tych słów, ignorując jednocześnie ich zalecenia.

Data dodania: 2012-10-18

Wyświetleń: 1407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życie w biegu często nie pozwala na zjedzenie śniadania, czasem także i drugiego śniadania. Bywa, że pierwszym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia jest dopiero obiado-kolacja. W najtrudniejszych sytuacjach, żywienie staje się wręcz złem koniecznym, które w niczym nie przypomina prawidłowych i smacznych posiłków.

Skutki takiego żywienia stają się jednak opłakane. Coraz większy procent społeczeństwa choruje na tzw. choroby cywilizacyjne, czyli cukrzycę, otyłość, choroby wieńcowe czy nadciśnienie. Coraz więcej osób jest zmęczonych i zestresowanych.

Prawidłowo zbilansowana dla danego organizmu, dla danej osoby, dieta może wiele zmienić w życiu człowieka.

Dieta osób dojrzałych, w średnim wieku, powinna składać się z czterech do pięciu posiłków. Specjaliści z dziedziny żywienia zapewniają, że przy tak rozłożonych porcjach, organizm ma zapewnione niemal stałe źródło cukrów, czyli potrzebnej energii.

Dzięki tej stałości, wielu osobom przestają dokuczać nagłe zmiany nastrojów, chwile przemęczenia bądź podenerwowania.

Z drugiej strony, spożywając posiłki systematycznie, możemy cieszyć się ich smakiem. Organizm osób rezygnujących z śniadania i drugiego śniadania zazwyczaj wzywa do natychmiastowego dostarczenia cukrów, czyli najczęściej słodyczy, co ma zapewnić odpowiednią ilość energii do pracy mózgu. Przez zaspokojenie tej potrzeby pustymi kaloriami doprowadza się do zaburzeń odczuwania apetytu oraz niedoboru mikro i makroelementów, których słodycze zazwyczaj nie zawierają.

Brak systematyczności w spożywaniu posiłków skutkuje również gromadzeniem się w ciele człowieka toksycznych metabolitów i toksyn z środowiska. Przy zbyt dużej przerwie pomiędzy posiłkami i spadku stężenia glukozy w krwi następuje konieczność uwolnienia energii zgromadzonej w magazynach, czyli tkance tłuszczowej. W przypadkach powtarzających się przerw, organizm zaczyna odczuwać potrzebę rozbudowywania magazynów, aby zapewnić sobie stabilność dostaw energii. Niestety, w trakcie tego procesu, wraz z tłuszczami akumulowane są również różnego rodzaju toksyny. Mogą one wywoływać wiele chorób, dlatego niejednokrotnie przydatne staje się oczyszczanie organizmu.

Chcąc zmienić swoje podejście do żywienia i zdrowia, warto zapoznać się z podstawami dietetyki i potrzebnymi człowiekowi substancjami odżywczymi. Racjonalne żywienie i zdrowa dieta pomogą poprawić jakość życia.

Osoby zdeterminowane, które chcą szybciej osiągnąć satysfakcjonujący efekt, może zainteresować dieta detox. Występuje ona w wielu różnych odmianach, od pełnowartościowej diety, przez diety sokowe, aż do diety lemon detox, która zbliżona jest do głodówki. Wybierając odpowiednią dietę dla siebie należy pamiętać, że dieta taka nie jest przeznaczona do stałego stosowania, a jedynie okazjonalnego, w celu detoksykacji organizmu.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena