Automatic Voltage Regulator - AVR; Automatyczny regulator napięcia - jest to urządzenie elektroniczne, które w agregacie prądotwórczym samoczynnie utrzymuje napięcie wyjściowe na stałym i niezmiennym poziomie, niezależnie od obciążenia.

Data dodania: 2012-09-28

Wyświetleń: 9775

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość agregatów prądotwórczych sprzedawanych obecnie na rynku jest wyposażana w AVR-y. Związane jest to z faktem, iż gro urządzeń podłączanych do agregatów „zawiera elektronikę” i są to urządzenia stosunkowo drogie (telewizory, UPS-y , komputery – obecnie nawet wiertarki posiadają elektroniczne regulatory obrotów). Dlatego właśnie agregaty obcowzbudne (z zabudowanym AVR-em) wypierają z rynku agregaty samowzbudne (bez AVR-ów), z których nie zaleca się zasilać urządzeń elektronicznych, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem. 

W agregatach obcowzbudnych występują wysokie przepięcia podczas zdejmowania obciążenia, uniemożliwiające współpracę np. z UPS-mi . 

Regulator AVR zabudowany w agregacie jest odpowiedzialny tylko za wysokość i stabilność napięcia wyjściowego i nie ma żadnego związku z częstotliwością wyjściową generatora. Częstotliwość wyjściowa napięcia zależna jest od prędkości wirowania wirnika (prędkością obrotową silnika spalinowego) i dla uzyskania 50Hz powinna wynosić 3000obr/min dla wirnika dwuklatkowego (dwie cewki na wirniku) lub 1500obr/min dla wirnika czteroklatkowego (cztery cewki na wirniku). Jest to ważny parametr w momencie, gdy do agregatu podłączymy pompy lub silniki elektryczne, których prędkość wirowania uzależniona jest właśnie od częstotliwości.

Regulatory napięcia AVR można zamontować do niektórych agregatów prądotwórczych, które nie są wyposażone fabrycznie w AVR. Należy skontaktować się z odpowiednim serwisem, podać moc prądnicy oraz jej model.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena