Większość agregatów prądotwórczych sprzedawanych obecnie na rynku jest wyposażana w AVR-y. Związane jest to z faktem, iż gro urządzeń podłączanych do agregatów „zawiera elektronikę” i są to urządzenia stosunkowo drogie (telewizory, UPS-y , komputery – obecnie nawet wiertarki posiadają elektroniczne regulatory obrotów). Dlatego właśnie agregaty obcowzbudne (z zabudowanym AVR-em) wypierają z rynku agregaty samowzbudne (bez AVR-ów), z których nie zaleca się zasilać urządzeń elektronicznych, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem.
W agregatach obcowzbudnych występują wysokie przepięcia podczas zdejmowania obciążenia, uniemożliwiające współpracę np. z UPS-mi .
Regulator AVR zabudowany w agregacie jest odpowiedzialny tylko za wysokość i stabilność napięcia wyjściowego i nie ma żadnego związku z częstotliwością wyjściową generatora. Częstotliwość wyjściowa napięcia zależna jest od prędkości wirowania wirnika (prędkością obrotową silnika spalinowego) i dla uzyskania 50Hz powinna wynosić 3000obr/min dla wirnika dwuklatkowego (dwie cewki na wirniku) lub 1500obr/min dla wirnika czteroklatkowego (cztery cewki na wirniku). Jest to ważny parametr w momencie, gdy do agregatu podłączymy pompy lub silniki elektryczne, których prędkość wirowania uzależniona jest właśnie od częstotliwości.
Regulatory napięcia AVR można zamontować do niektórych agregatów prądotwórczych, które nie są wyposażone fabrycznie w AVR. Należy skontaktować się z odpowiednim serwisem, podać moc prądnicy oraz jej model.