Wyszukiwarki internetowe Dla większości z nas Internet równoznaczny jest z otwartym oknem wyszukiwarki. To właśnie z jej pomocą zazwyczaj poszukujemy informacji, strona wyszukiwarki jest też zwykle miejscem, z którego rozpoczynamy wędrówkę po Sieci. Świadczą o tym m.in. dane statystyczne (...

Data dodania: 2008-01-31

Wyświetleń: 5161

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyszukiwarki internetowe

Dla większości z nas Internet równoznaczny jest z otwartym oknem wyszukiwarki. To właśnie z jej pomocą zazwyczaj poszukujemy informacji, strona wyszukiwarki jest też zwykle miejscem, z którego rozpoczynamy wędrówkę po Sieci. Świadczą o tym m.in. dane statystyczne (comScore) – w sierpniu 2007 r. z wyszukiwarki internetowej skorzystało 750 mln internautów, którzy w sumie wysłali aż 61 mld zapytań (z czego prawie 1,3 mld zadano w Polsce).

Wyszukiwarki wertykalne


Wyszukiwarki wertykalne są odpowiedzią na szybko zwiększającą się ilość i różnorodność danych w Internecie. Obejmują one swoim zasięgiem tylko wybrane dziedziny wiedzy i dlatego, pomimo mniejszej liczby zaindeksowanych dokumentów, są w stanie zwracać bardziej dopasowane do zapytania wyniki. Wysoka jakość otrzymywanych wyników związana jest przede wszystkim z faktem, że wyszukiwarki wertykalne indeksują zazwyczaj dokumenty pochodzące z wyselekcjonowanych dobrych jakościowo źródeł. Wyszukiwarki wertykalne stają się coraz bardziej popularne wśród internautów, a wielu ekspertów uważa, że właśnie w tym kierunku rozwijać się będzie branża wyszukiwania informacji.

Wyszukiwarki zasobów SEM

Przykładem wyszukiwarki wertykalnej może być wyszukiwarka zasobów SEM.
Marketing internetowy w wyszukiwarkach, bo to pojęcie kryje się pod skrótem SEM, jest dyscypliną wiedzy, która w ciągu ostatnich kilku lat przeszła gwałtowny rozwój. W Internecie znajduje się wiele, lepszych i gorszych, serwisów oferujących wiedzę z tego tematu. Używając zwykłej wyszukiwarki i przeszukując Sieć pod kątem zagadnień związanych z SEM trudno jednak odnaleźć wartościowe informacje z tej dziedziny, ponieważ na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania pojawiają się zwykle oferty firm z branży, a nie teoretyczne informacje.
W odróżnieniu, wyszukiwarka zasobów SEO/SEM posiada w swoim indeksie dokumenty pochodzące z wartościowych serwisów branżowych, blogów eksperckich, for zajmujących się tematyką SEO / SEM, itp. Dzięki specjalnemu wyselekcjonowaniu źródeł pochodzenia informacji, wyniki zwracane przez taki rodzaj wyszukiwarki są o wiele bardziej dopasowane do zapytania i posiadają większą użyteczność dla internautów.

Polskim przykładem wyszukiwarki zasobów SEM jest wyszukiwarka udostępniona przez agencję Bluerank – http://szukaj.bluerank.pl/. W jej bazie znajdują się dokumenty pochodzące z kilkudziesięciu najlepszych polskich i zagranicznych źródeł - serwisów poruszających tematykę SEO / SEM.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena