Świeżo upieczeni rodzice z pewnością to potwierdzą: stworzenie pokoju dla dziecka i umeblowanie go, to nie jest wcale łatwa sprawa. 

Data dodania: 2014-10-29

Wyświetleń: 1384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przestrzeń, w której będzie przebywał i spał nasz maluch, musi być optymalnie zaaranżowana, żeby zapewniać wygodę, miejsce do zabawy i liczne schowki na zabawki, klocki i przydatne drobiazgi, których małe dzieci mają przecież tak wiele. Do tego, trudno przecież urządzić pokój dziecka raz na całe życie. Dobrym rozwiązaniem będzie rozplanowanie miejsca w taki sposób, które umożliwi swobodne przearanżowanie miejsca, by ewoluowało razem z rosnącym dzieckiem. Bądźmy przygotowani, na to, że – z czasem, być może, to gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecinnego, bo, ten ostatni, stanie się zbyt ciasny.

Niemowlę – kącik w pokoju rodziców, czy własny pokój
Niezależnie od wieku dziecka, dobrze jest, gdy ma, choćby najmniejszy – pokój tylko dla siebie. Nie zmienia to faktu, że niemowlęta w pierwszych tygodniach życia są znacznie spokojniejsze w towarzystwie rodziców, co często, niesłusznie, skłania ich do rezygnacji z urządzania samodzielnego pokoju dla swojego maluszka. Kupując meble do dziecięcego pokoju, trzeba mieć na uwadze ich funkcjonalność. W końcu będą nam służyć przez wiele lat. Typowe mebelki dla niemowlęcia, czyli komoda z przewijakiem, sprawdzą się przecież tylko do czasu, gdy maluch podrośnie. Dobrym pomysłem jest zakup mebli w stylu eklektycznym, dostosowanych do różnego wieku. Na rynku można bez trudu znaleźć serie mebli modułowych, które rosną wraz z dzieckiem, a ich konstrukcja umożliwia sprytne dostosowanie ich przeznaczenia do potrzeb i wieku malca.

Strefy
Podczas urządzania pokoju dziecięcego warto dobrze przeanalizować, w którym miejscu można wyznaczyć w nim oddzielne strefy – nauki, zabawy, wypoczynku. To pozwoli nam zaspokoić potrzeby dziecka i jednocześnie zapobiegnie rozprzestrzenieniu bałaganu na cały pokój. Okazuje się, że dzieci lubią zorganizowane przestrzenie i bardzo dobrze w nich się odnajdują. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, również w pokoju dziecka warto zainwestować w strefowe rozmieszczenie światła. Do zabawy – jasne oświetlenie sufitowe, natomiast do wyciszenia się, zasypiania czy czytania w łóżku – boczne oświetleni kinkietowe. Zamiast kupować drogie meble o zdefiniowanej stylistyce dziecięcej, warto nadać pokoikowi malucha indywidualny charakter dzięki oryginalnym dodatkom: wesołym, kolorowym poduszkom, zasłonkom, obrazkom czy naklejkom. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze, a pozwala łatwo odmienić styl danego pokoju.

Licencja: Creative Commons