Medycyna estetyczna w ostatnich czasach nabrała bardzo szybkiego tempa, a co za tym idzie – stała się o wiele bardziej popularna. Ludzie zaczęli zgłaszać się do lekarzy nie tylko wtedy, gdy mają jakąś wadę stanowiącą zagrożenie dla ich zdrowia.

Data dodania: 2012-09-04

Wyświetleń: 1839

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz częsciej, przede wszystkim, pomocy u lekarzy szukamy w celu upiększenia swojego ciała i poprawienia wszelkich niedoskonałości. Do tego typu zabiegów używane są w szczególności implanty.

Ciało obce w organizmie

Dziedziną na pograniczu techniki i medycyny jest protetyka. Zajmuje się ona uzupełnianiem wszelkich ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy materiału zastępczego – implantu.

Implant zębowy to innymi słowy sztuczny korzeń zęba. W rzeczywistości jest to mała śrubka zrobiona z tytanu – metalu o srebrno-białej barwie, który odznacza się sporą wytrzymałością na wszelkie uderzenia i urazy. Czasem również stosuje się implanty tytanowo cyrkonowe, które charakteryzują się jeszcze większą odpornością na działania mechaniczne. Co warte jest dodatkowego podkreślenia, śruba ta jako ciało obce jest całkowicie tolerowana przez organizm człowieka. Jej zaletą jest to, że po wprowadzeniu jej do jamy ustnej w dość szybkim czasie zrasta się z kością na trwałe i idealnie zastępuje utracony uprzednio korzeń.

Typologia implantów

Na rynku pojawiło się wiele różnych typów implantów dostępnych zależnie od zapotrzebowania konkretnego klienta. I tak kolejno można wyróżnić wszczepy podokostnowe i implanty endodontyczne, które są stosowane obecne już coraz rzadziej. Oprócz tego wymienić należy wszczepy płytkowe, czyli ostrza oraz implanty śródkostne, które są w kształcie korzenia, śruby lub walca i to one są najczęściej wykorzystywane gabinetach stomatologicznych.

Oddzielnego podziału można dokonać na podstawie metody aplikowania poszczególnych implantów. I tu kolejno występują implanty jednofazowe i dwufazowe. Pierwsze z nich to tak zwane wszczepy natychmiastowe, które są oparte na kości zbitej z obydwu stron, są one obciążone protezą zaraz po umieszczeniu implantu w kości. Kolejne nazywane są również wszczepami odroczonymi, w ich przypadku przygotowanie odpowiedniej protezy następuję dopiero po okresie wgajania się wszczepu. Jest to czas równy trzech miesiącom w przypadku żuchwy i sześciu przy implantach dla szczęki.

Innowacje i udogodnienia dla pacjenta

Często bywa tak, że boimy się tego, co nowe i nieznane. Wielu ludzi sceptycznie podchodzi do pomysłu z montowaniem sztucznych protez. Wynika to głównie z braku dostatecznej wiedzy, pozwalającej zaufać lekarzowi i oddać się w jego ręce. Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa powstaje coraz więcej internetowych poradników. Przychodnia online to miejsce, gdzie każdy może bezpośrednio zadać pytanie lekarzowi, bądź też wykorzystać zawarte tam profesjonalne artykuły, aby dowiedzieć się więcej o wszystkich interesujących go kwestiach. Lekarz online z pewnością nie rozwiąże naszych problemów zdrowotnych bez wcześniejszego badania, ale na pewno będzie w stanie uspokoić i wytłumaczyć kilka aspektów bez konieczności osobistego pojawienia się w przychodni.

Niektóre przychodnie medyczne oferują również możliwość internetowej rejestracji do konkretnego lekarza specjalisty. W NZOZ rejestracja taka jest dostępna dla każdego członka przychodni i każdy pacjent może ją wykonać samodzielnie. Informatyzacja życia dosięgnęła nawet miejsca ochrony zdrowia. Nowoczesne kliniki wprowadzają w swoich placówkach kolejne zmiany. Jedną z nich jest elektroniczna dokumentacja medyczna. Z pewnością takie rozwiązanie pomoże w utrzymaniu porządku wszystkich zgromadzonych danych, ułatwi ich poszukiwanie i nada przejrzystości, jednak należy pamiętać, że tak trzymane informacje trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed potencjalną ich utratą w przypadku jakiejkolwiek awarii systemu

Licencja: Creative Commons
0 Ocena