Protetyka jest dziedziną wiedzy na pograniczu medycyny i techniki. Zajmuje się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych. Między innymi można mówić o protetyce stomatologicznej, która w ostatnich latach szybko się rozwija. 

Data dodania: 2016-07-14

Wyświetleń: 1339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Istnieje wiele nowoczesnych technologii protetycznych, pozwalających na tworzenie protez i implantów zębowych, właściwie niewiele różniących się od zdrowych, naturalnych zębów pacjentów.

Tradycyjne uzupełnienia protetyczne

Branża protetyczna szybko się rozwija - zmieniają się techniki, z których korzystają specjaliści z tego zakresu. Jeszcze do niedawna wykonanie sztucznych zębów zastępczych dla pacjenta, na miejsce utraconych, wiązało się w pierwszej kolejności z pobraniem wycisku. Trwało to nawet kilkadziesiąt minut, a na jego podstawie protetyk wykonywał rzemieślniczo zęby. Na uzębienie zastępcze, czyli protezę zębową czy mostek, czekało się do kilku tygodni, a nierzadko nie pasowało ono - uwierało, wypadało lub było po prostu niewygodne.

Dziś procesy protetyczne zostały usprawnione, dzięki nowoczesnej technice dentystycznej. Skrócił się tym samym czas oczekiwania na protezę oraz zminimalizowano ryzyko niedopasowania jej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wirtualny zapis odlewu szczęki pacjenta

Przy pobraniu wycisku, w pierwszym etapie tworzenia uzupełnień protetycznych, wykorzystywane są mieszane automatycznie nowoczesne masy, dlatego proces ten trwa w miarę krótko. Pozwala to na doskonałe dopasowanie uzupełnień do stanu uzębienia pacjenta.

Wycisk po stężeniu jest wysyłany do laboratorium protetycznego, w którym zeskanowuje się go w trójwymiarze. Likwiduje to konieczność rzeźbienia ręcznie uzupełnień przez technika protetyka dentystycznego. Kiedy wycisk pacjenta wprowadzony zostanie do komputera, można go obrabiać w specjalnych programach komputerowych. Docelowo projekt uzupełnienia protetycznego jest tworzony przez technika na bazie wirtualnego zapisu odlewu, uwzględniającego wszelkie, nawet najmniejsze szczegóły. Dzięki temu proteza na pewno będzie dobrze „leżeć” w jamie ustnej danej osoby. Automatyzacja procesu projektowania uzupełnienia protetycznego powoduje, że jest ono precyzyjne. Takie efekty nie byłyby możliwe do osiągnięcia metodami tradycyjnymi.

Gotowy projekt uzupełnienia jest wycinany przy użyciu obrabiarki 3D. Do tego celu stosuje się obecnie materiał będący tlenkiem cyrkonu, który używa się m.in. do produkcji noży - wtedy nigdy się nie tępią.  Końcowy rezultat do złudzenia przypomina naturalne zęby. Są one gładkie, ale dużo twardsze od naturalnych i nigdy nie ulegają przebarwieniom, bez względu na prowadzoną dietę czy też palenie papierosów lub picie czerwonego wina.

Zamiast wycisku skan wirtualny

Tworzenie wycisków przed rozpoczęciem prac nad protezą lub innym uzupełnieniem protetycznym, np. implantami, jest techniką mało doskonałą. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych wyciski powoli są zastępowane skanerami wewnątrzustnymi, które skanują wnętrze jamy ustnej pacjenta, a następnie przesyłają trójwymiarowy obraz kształtu filaru protetycznego do laboratorium. Od razu na tej podstawie technik może zacząć projektować i tworzyć korony, mosty protetyczne czy pełne protezy. Przyspiesza to uzyskanie końcowych rezultatów, a pacjent w krótszym czasie może odzyskać pełne uzębienie.

Dosłownie w parę godzin od chwili wykonania skanu wnętrza jamy ustnej pacjenta, może on uzyskać gotowe uzupełnienie protetyczne. Co więcej, projekt odbudowy protetycznej każdej osoby, która trafia do takiego nowoczesnego gabinetu stomatologicznego, jest zapisywany w pamięci komputera. Na wypadek mechanicznego ukruszenia korony zęba czy innego urazu, pacjent może zadzwonić do gabinetu i „zamówić” pożądaną część protezy. W momencie, kiedy zgłasza się on do stomatologa, ten może już dysponować koroną, którą wstawia do jego protezy. Wszystko trwa krótko i pozwala cieszyć się pełnym uzębieniem niemalże natychmiast. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena