Z jazdy na rowerze możesz czerpać wiele przyjemności. Przede wszystkim jeżdżenie na rowerze jest bardzo zdrowe. Możemy spalić trochę tkanki tłuszczowej, powiększyć mięśnie, poprawić kondycję, a nawet polepszyć sobie humor. Jednak trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie w trakcie jazdy.

Data dodania: 2012-08-29

Wyświetleń: 2186

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jazda na rowerze a kask rowerowy

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się podczas jazdy jest założenie kasku rowerowego. Świetnie chroni głowę podczas przeciętnej jazdy. Dobór kasku zależy już od nas, ponieważ zależy do jakiego typu jazdy go potrzebujemy. Kaski rowerowe są różne i istnieją 3 podstawowe typy kasków. Pierwszy, najbardziej popularny, to kask MTB. Właśnie ten typ, jest najczęściej kupowany, ponieważ służy do typowej jazdy. Czy to zwykła przejażdżka z rodziną na łono natury, wyjazd do sklepu albo jazda po mieście. Pasuje prawie wszędzie.

Kolejnym typem są orzeszki. Swoją nazwę zawdzięczają swojemu wyglądowi. Używają ich najczęściej zapaleńcy jazdy na BMX-ach, ale można je także zobaczyć na głowach osób jeżdżących na rolkach albo deskorolce.

Ostatni typ, to tak zwany kask Full Face. Jak sama nazwa wskazuje, chronią one całą twarz. Poprzednie kaski skupiały się raczej na ochronie górnej, bocznej oraz tylnej części głowy. Kaski Full Face przypominają wyglądem kaski, które mają założone podczas wyścigów żużlowcy. Swoje zastosowanie znalazły przy jeździe szybkiej i niebezpiecznej, jaką jest np. Downhill.

Wykonanie kasku rowerowego

Są osoby, które zapytane o budowę kasku, powiedzą, że jest zbudowany z bardzo mocnego materiału, ponieważ ma on chronić głowę. Nic bardziej mylnego, ponieważ kask jest wykonany ze styropianu. Jest tak, dlatego że celem kasku jest rozpadnięcie się podczas uderzenia, aby energia została pochłonięta przez rozpadający się styropian, a nie głowę. Gdyby kask, był wytwarzany z mocnego materiału, to tylko pozornie chroniłby głowę. Oczywiście kaski są pokryte czasami warstwą jakiegoś mocniejszego materiału jak np. włókno węglowe ale jego celem wcale nie jest nie rozpadnięcie się. Najczęściej jednak do pokrywania zewnętrznej części kasku, używany jest plastik.

Kask to nie wszystko

Oprócz kasku, warto także zaopatrzyć się w ochraniacze. Dostępne są na łokcie, kolana, piszczele i dłonie. Na dłonie są to tylko rękawiczki, które chronią raczej przed otarciami od kierownicy. Z kolei pozostałe ochraniacze, mogą uratować nas od złamania lub zarobienia porządnej rany. Ponieważ przy upadku, nie upadamy na głowę, ale właśnie na ręce i nogi, toteż ochraniacze na te części ciała są bardzo dobrym pomysłem.

Czy warto inwestować w ochraniacze

Prawo nie nakazuje nam zakładania kasku rowerowego lub ochraniaczy, ale czy nie warto wydać parę złotych na zabezpieczenie się przed urazami ? W niektórych krajach, musielibyśmy wydać pieniądze na mandat z powodu braku kasku,  a u nas, naprawdę warto te pieniądze wydać na zakup dobrych ochraniaczy, które kiedyś mogę nam uratować nawet życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena