Przypuszcza się, że czkawka jest pozostałością pierwotnego odruchu, który dziś nie odgrywa żadnej roli. Większość ekspertów za główną przyczynę czkawki uznaje zbyt szybkie jedzenie łączące się z połykaniem powietrza.

Data dodania: 2012-08-26

Wyświetleń: 1742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wspólna zasada każdej metody na czkawkę to podwyższenie stężenia dwutlenku węgla we krwi lub przerwanie albo stłumienie bodźców nerwowych wyzwalających ją.

Oto sprawdzone sposoby na czkawkę:

Wypij wodę pochylony. Napełnij szklankę wodą, pochyl się do przodu i wypij wodę jakby do góry nogami - wysoce skuteczny sposób na czkawkę! Odmiana tej metody: małe podłużne naczynie napełnij wodą i postaw na stole, następnie przyciśnij oba palce wskazujące do uszu. Nachyl się na stołem i podnieś naczynko, chwytając je między małym palcem a kciukiem, wstrzymaj oddech i wypij całą wodę jednym lub dwoma łykami.

Metoda cukrowa polega na połknięciu łyżeczki cukru nie popijając. Najczęściej zatrzymuje to czkawkę w ciągu kilku minut - prawdopodobnie cukier modyfikuje impulsy nerwowe w jamie ustnej, które wysyłane są do przepony powodując jej okresowe nagłe skurcze. Na czkawkę u noworodka może wspaniale podziałać 120g. cukru rozpuszczonego w szklance wody.

Wstrzymanie oddechu lub długi wydech. Powszechnie znanym sposobem jest wstrzymywanie oddechu, jednak powolne wydmuchiwanie powietrza długim strumieniem może okazać się jeszcze skuteczniejsze.

Jedz w spokoju. Masz dużą szansę uniknięcia czkawki, gdy podczas jedzenia zachowasz spokój. Jeżeli jednak dojdzie do napadu, wstrzymaj oddech i przełknij ślinę. Zrób to 2-3 razy, głęboko nabierz powietrza i powtórz tę czynność.

Łaskotki są wyjątkowo skuteczne u małych dzieci. Dziecko cierpiące na czkawkę wstrzymuje oddech, a rodzic lub opiekun łaskocze je pod pachami, aż się roześmieje. W ten sposób pobudzany jest silny odruch wdechowy i przepona powraca do naturalnego położenia.

Oddychanie do torebki jest skuteczne tylko przy odpowiedniej technice. Szczelnie przyłóż torebkę do ust, następnie szybko wykonaj jak najsilniejszy wydech i wdech 10 razy.

Aromaterapia. Niektóre olejki eteryczne łagodzą napady czkawki np. sandałowy lub kopru włoskiego.

Pozostałe sposoby na czkawkę:
- silnie pociągnij za język;
- unieś łyżeczką języczek znajdujący się w tyle jamy ustnej, przy wejściu do gardła;
- wypłucz gardło wodą;
- podrażnij watą podniebienie w miejscu, gdzie twarde przechodzi w miękkie;
- pogryź i przełknij kawałek suchego chleba;
- possij kawałek cytryny zanurzony w gorzkiej nalewce z angostury;
- possij kostkę lodu;
- połóż worek z lodem na wysokości przepony poniżej brzegu żeber;
- uciśnij klatkę piersiową podciągając kolana do góry i pochylając się do przodu;
- przestrasz cierpiącego na czkawkę;
- zapal odpowiednie kadzidełko np. cedru himalajskiego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena