1. Przed opalaniem nie używaj kosmetyków zawierających alkohol, mogą podrażnić skórę, wywołać swędzącą wysypkę, a nawet ją poparzyć.
2. Zahartuj skórę. Opalaj się stopniowo, od 15 do 20 minut dziennie. Opalaj się w ruchu, najlepiej między godz. 7 a 10 i po godz. 16. Szczególnie unikaj słońca od godz 10 do 15, wywołuje ono wówczas dotkliwe oparzenia, a słabo opala.
3. Zastosuj krem z filtrem odpowiedni do fototypu i rodzaju skóry. Nałóż go na suchą, oczyszczoną skórę przed założeniem kostiumu kąpielowego, ok. 30 minut przed wyjściem z domu.
4. Aplikację kosmetyku z filtrem powtarzaj co dwie godziny, nawet jeśli słońce nie świeci zbyt intensywnie. Pamiętaj, że opalasz się także w cieniu, a nad wodą podwójnie.
5. Kąpiel zmniejsza działanie każdego filtru, nawet wodoodpornego, dlatego po wyjściu z wody pamiętaj, by posmarować się kosmetykiem.
6. Nie zapominaj o zabezpieczeniu miejsc szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych: czoła, nosa, warg, ramion, dekoltu oraz okolic, gdzie nagie ciało graniczy z ubraniem.
7. Zadbaj o nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, koniecznie wyposażone w filtr ochronny.
8. Zastosuj dietę bogatą w mikroelementy oraz witaminy, szczególnie C i E. Nie opalaj się po spożyciu alkoholu, gdy masz miesiączkę, problemy ze skórą, czujesz się osłabiona lub zażywasz preparaty na bazie dziurawca.
9. Wypijaj około 2 litry wody mineralnej, gdyż długie przebywanie na słońcu sprzyja odwodnieniu organizmu.
10. Pamiętaj, że delikatna skóra dziecka wymaga specjalnej ochrony przed słońcem i jest delikatniejsza od skóry dorosłych. Niemowlęta i dzieci nie powinny być narażone na promieniowanie słoneczne.