Przyczyn jest kilka.
Hemoroidy nie są zjawiskiem odosobnionym. Powoli dołączają one do chorób charakterystycznych dla naszych czasów. Sytuacja taka jest wynikiem nieodpowiedniej diety, braku aktywności fizycznej, a także lekceważenia pierwszych symptomów rozwijającej się choroby.
Nadmiernie obrzmiałe żyły w okolicy odbytu często są skutkiem braku aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia połączony z nieodpowiednią dietą stwarzają idealne warunki do rozwoju choroby, która w swojej pierwszej fazie może nie dawać wyraźnych objawów. Gdy żylaki są jeszcze schowane wewnątrz, niepokój może wzbudzić swędzenie i pieczenie okolicy odbytu. Dodatkowym obciążeniem sprzyjającym rozwojowi żylaków odbytu mogą być problemy z układem krążenia.
Za przyczynę powstawania, jak i rozwoju hemoroidów uważa się również nawracające zaparcia, a także biegunki. Dlatego też istotne jest wyregulowanie rytmu wypróżnień, a w tym pomocna jest odpowiednia dieta. Profilaktyka istotna jest zwłaszcza w początkowej fazie schorzenia, kiedy żylaki odbytu umiejscowione są jeszcze wewnątrz na ścianach odbytu.
Aby nie dopuścić do rozwoju hemoroidów, które z czasem wypadają na zewnątrz odbytu i stają się bardziej dokuczliwe, należy zrezygnować z alkoholu, kawy oraz wszelkich potraw powodujących zaparcia. W zamian do diety warto wprowadzić produkty zawierające spore ilości błonnika, który pomaga utrzymać równowagę wypróżnień, która jest bardzo istotna w leczeniu i zapobieganiu hemoroidom.