Każdy człowiek wie, że gdy coś mu dolega, to powinien podjąć kroki, aby pozbyć się dolegliwości. Bez względu na to, czy najpierw sięgnie po domowe sposoby, czy też od razu uda się do lekarza, to fakt jest jeden – jeśli coś boli lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to należy to zwalczyć.

Data dodania: 2013-01-12

Wyświetleń: 1518

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tymczasem jest kilka, a być może kilkanaście dolegliwości, które są dla nas tak wstydliwe, że wolimy cierpieć w milczeniu  niż poszukać pomocy u specjalisty. Jedną z nich są z pewnością żylaki odbytu, znane również pod nazwą hemoroidów. Prawidłowo hemoroidy to struktura anatomiczna, będąca splotem naczyń żylnych. Znajduje się ona w śluzówce odbytnicy. Razem ze zwieraczami odbytu struktura ta odpowiada za kontrolowanie stolca. Jeśli jednak w splocie naczyń dochodzi do procesu chorobowego i zatrzymania krwi, która nie znajduje ujścia, zaczyna się tworzyć guzek, nazywany niezbyt poprawnie hemoroidem, a prawidłowo żylakiem odbytu.

Objawy i przyczyny żylaków odbytu

Jeśli w okolicy odbytu pojawia się swędzenie, a na papierze toaletowym po wypróżnieniu można zauważyć ślady krwi, to prawdopodobnie jest to efekt choroby hemoroidalnej. Jeżeli dodatkowo pojawi się wodnista wydzielina oraz uczucie niepełnego wypróżnienia, to warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż dolegliwość ta może już być zaawansowana. Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele. Mogą być one związane z nieodpowiednią, ubogą w błonnik dietą, zbyt małą ilością wypijanej wody, a także z brakiem aktywności fizycznej. Publikacje medyczne podają, że do powstawania hemoroidów doprowadzić mogą także zaburzenia czynności jelit, objawiające się zaparciami lub biegunkami. Przyczyną może być również nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza w postawie stojącej lub wymagająca kucania, ze względu na nieprawidłowy rozkład ciśnień żylnych w okolicach odbytu. Hemoroidy mogą być związane także z wiekiem, chorobami przewlekłymi, uwarunkowaniami genetycznymi oraz nowotworami odbytnicy.

Trudna sprawa, lecz do wyleczenia

Leczenie hemoroidów zależne jest od stopnia zaawansowania choroby.  W początkowym stadium, objawiającym się przede wszystkim swądem i lekkim krwawieniem, guzki pozostają w kanale odbytu, a ich obecność może stwierdzić tylko lekarz w badaniu proktologicznym.  Przy pojawieniu się tych objawów można jednak zastosować maści i czopki dostępne w aptece bez recepty. Należy także zadbać o odpowiednią, bogatą w błonnik dietę, wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, a także podjąć regularną aktywność fizyczną. W drugim etapie rozwoju choroby guzki przy wypróżnianiu wypadają poza kanał odbytu, jednak cofają się samodzielnie. Trzeci etap charakteryzuje się tym, że wypadnięte guzki nie cofają się samodzielnie, jednak można je odprowadzić na miejsce przy użyciu palca. Faza ta wiąże się z silnym bólem przy wypróżnianiu, a także sączeniem się wydzieliny, która jest doskonałą pożywką dla bakterii. W fazie najbardziej zaawansowanej guzki pozostają na zewnątrz odbytu i nie da się ich w żaden sposób odprowadzić. Objawy to nie tylko pieczenie i krwawienie, lecz także silny ból i problemy ze trzymaniem stolca. W tej fazie hemoroidy często wymagają leczenia operacyjnego.

Jeśli pojawią się u nas pierwsze podejrzenia co do choroby hemoroidalnej, to należy szybko zacząć leczenie. Na początku warto spróbować maści i czopków, jednak jeśli czujemy guzki na zewnątrz lub też objawy nie ustępują, to należy wybrać się do lekarza, aby jak najszybciej zapanować nad sytuacją i uniknąć leczenia operacyjnego. Żylaki odbytu, pomimo swego umiejscowienia, powinny być traktowane przez nas jak każda inna choroba, choćby katar czy wysypka. Wstyd warto zostawić w domu i udać się do lekarza po pomoc, aby odzyskać komfort życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena