Jak czytać 10 razy szybciej z pełnym zrozumieniem tekstu? Wystarczy wytrwały trening oraz specjalny program komputerowy. Artykuł wprowadzający w tematykę szybkiego czytania.

Data dodania: 2007-12-30

Wyświetleń: 4647

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Wstęp

Sztuka czytania jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką musi opanować współczesny człowiek już w początkach swojej edukacji. Bez umiejętności czytania trudno byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie, w którym informacja stała się równie cenna jak dobra materialne. Nauka czytania jest obowiązkowa już od wczesnych lat szkolnych, dlatego też niemal każdy człowiek czytać potrafi. Niestety, u większości ludzi szybkość i efektywność umiejętności czytania nie jest zbyt imponująca.

Gwałtowny rozwój nauki i techniki XX wieku doprowadził do tego, iż liczba informacji, którą człowiek musi przyswoić stale wzrasta. Głównym zaś ich nośnikiem od lat niezmiennie pozostają formy pisane. W związku z tym umiejętność szybkiego i prawidłowego czytania staje się dziś cechą coraz bardziej docenianą i pożądaną.

Przeciętny człowiek czyta z szybkością 200 – 300 słów na minutę, jednak dzięki nauce szybkiego czytania łatwo można tę sztukę doskonalić osiągając szybkości rzędu nawet kilku tysięcy słów na minutę. Nauka szybkiego czytania nie wymaga szczególnych predyspozycji – każdy czytelnik bez względu na płeć, wiek czy stopień wykształcenia może dzięki prostym, regularnie powtarzanym ćwiczeniom poprawić swoją szybkość czytania.

2. Trochę historii

Szybkie czytanie nie jest jednak charakterystyczne dla czasów nam współczesnych – wiele wybitnych postaci historycznych charakteryzowało się znaczną umiejętnością szybkiego czytania. Należą do nich m.in. Napoleon Bonaparte, Honoriusz Balzak czy John Fitzgerlad Kennedy.

Znaczącą różnicą jest to, iż w przeszłości sztuka szybkiego czytania była domeną ludzi wybitnie utalentowanych a dziś niemal każdy, kto dysponuje odrobiną czasu i silnej woli może się jej nauczyć. Zawdzięczamy to wieloletnim badaniom, dzięki którym udało się opracować skuteczne metody pozwalające na zwiększenie szybkości czytania i poziomu zrozumienia tekstu.

Badania w tej dziedzinie zainicjował w 1879 roku francuski badacz E.Javal, który określił cel szybkiego czytania maksymą „ułatwić i zwiększyć tempo czytania i pisania - to ulepszyć porozumiewanie między ludźmi”.

Do rozwoju technik szybkiego czytania znacznie przyczyniły się też prace amerykańskiej uczonej Evelyn Nelson Wood. Badaczka ta, jeszcze jako studentka Uniwersytetu w Utah przypadkowo zaobserwowała, iż profesor przeczytał i ocenił jej 80- stronicową pracę semestralną w 10 minut. Początkowe niedowierzanie Evelyn ustąpiło miejsca zainteresowaniu fenomenem szybkiego czytania. W latach 60-tych Wood na podstawie kilkuletnich badań sformułowała podstawowe zasady metodyki szybkiego czytania, następnie zaczęła uczyć tej sztuki na swoim macierzystym Uniwersytecie w Utah, żeby po kilku latach założyć własny Instytut Dynamicznego Czytania, który wkrótce rozrósł się w sieć obejmującą całe terytorium Stanów Zjednoczonych.

Prezydent John F. Kennedy zasłynął jako najszybciej czytający prezydent U.S.A. Współcześni mu badacze twierdzą, że czytał około 2000 słów na minutę. Umiejętność ta znacznie pomogła mu w karierze politycznej, która wymagała od niego codziennego zapoznawania się z tysiącem istotnych dokumentów oraz bieżącą prasą. Kennedy przyczynił się również do rozwoju nauki szybkiego czytania, organizując i propagując kursy szybkiego czytania dla członków Kongresu w całych Stanach Zjednoczonych.

Licencja: Creative Commons