Nadżerki, obok występowania upławów, są najczęściej występującym schorzeniem dróg rodnych polskich kobiet. W znacznej większości przypadków jest to przypadłość niegroźna, która po jakimś czasie ustępuje samoistnie. Gdy jednak jest ona nierozpoznawana lub nieleczona, może prowadzić do stanów przedrakowych lub innych poważnych chorób dróg płciowych. Oznacza to, że zdecydowanie nie należy jej lekceważyć. Niestety, wiele Polek lekceważy swój problem.
Szyjka macicy dzieli się na część pochwową oraz występującą w obrębie jamy macicy. W zależności od tego, która to część, występuje konkretny nabłonek: w części pochwowej płaski, natomiast w obrębie jamy macicy jest nabłonek gruczołowy. Nadżerka występuje w sytuacjach, gdy nabłonek gruczołowy pojawia się w pochwowej części szyjki macicy. Występują wtedy małe, czerwone plamki. Najczęściej nie da się ich samemu zauważyć, ich obecność wychodzi przy okazji pierwszego badania ginekologicznego.
Przyczyną występowania nadżerek może być mechaniczny uraz, zapalenie pochwy i wiele innych. Najczęściej ten problem występuje u aktywnych seksualnie kobiet od dwudziestego piątego do trzydziestego piątego roku życia. Czasami niestety występują one u młodych dziewczynek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Ryzyko wystąpienia choroby jest tym większe, im częściej uprawiany jest seks. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji po urodzeniu dziecka oraz po poronieniu. Upławy występują nierzadko obok infekcji dróg rodnych, chorób przenoszonych drogą płciową oraz antykoncepcji hormonalnej.