Kolejna porcja zwrotów i wyrazów, z którymi mamy problem w naszych wypowiedziach. Być może poniższe zestawienie pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszej jakości rozmowy.

Data dodania: 2012-04-23

Wyświetleń: 1646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   W poprzednim artykule pisałem o kilku najczęstszych, błędnych wypowiedziach. Oglądając wczorajsze Gran Derby, Barcelona vs Real Madryt, słyszałem notoryczne „w każdym bądź razie”, mówione przez jednego z komentatorów. Osoba zarabiająca na chleb swoim słowem, nie powinna popełniać takich błędów. W związku z tym postanowiłem wymienić kilka kolejnych niepoprawnych słów, używanych przez nas.

- Kupować. Tak brzmi poprawnie zapisany bezokolicznik i tak samo się go wymawia. Wiele osób niestety mówi tak: „kupywać”. Najczęściej słyszy się ten wyraz w przeczeniu. Np. „Nie powinniśmy tego kupywać”. To jest błąd. „KupOwać” – jedyna poprawna forma.

- Wziąć. W tym przypadku najczęściej słyszymy wziąść (ść). Jest to błąd. Być może ludzie słysząc „wziąć”, uważają, że jest to trochę za krótkie, więc dodają jeszcze „ś”. Tak, jak mamy czasownik w aspekcie niedokonanym „brać”, tak i występuje on również jako dokonany „wziąć”. Nie występuje tutaj ś, wobec tego nie ma „braść”, nie ma „wziąść”, a jest krótkie „wziąć” i „brać”

- Partykuły „przynajmniej’ oraz „bynajmniej”. Wiele ludzi uważa, że są tożsame. Nieprawda.  Zazwyczaj ludzie traktują „bynajmniej” jak „przynajmniej”, co pokazuje takie błędne zdanie „Nie nauczyłem się na matematykę, ale bynajmniej mam zrobione zadanie domowe”. W powyższym przykładzie należało użyć partykuły „przynajmniej”. Jeśli chodzi o „bynajmniej”, używamy tego wyrazu przy przeczeniach np. „Kupił mi kwiaty wczoraj, ale bynajmniej nie sprawiło mi to przyjemności”,  

- To ty namalowałeś ten obraz?

- Nie ja, bynajmniej.

- Przymiotnik „tylny”. Do tej pory często słyszy się „tylni”, co według polonistów jest błędem. Ciekawe, że edytory tekstu „uważają” inaczej.

- Pleonazmy – zwroty, w których jeden wyraz zawiera tę samą informację, co drugi. Oczywiście jest to błąd (takie „masło maślane”)

Cofać się do tytułu (wystarczy samo „cofać się”)

Spadać w dół (spadać do góry nie można)

W miesiącu maju (po co ten miesiąc? Samo „ w lipcu” wystarczy)

- Mówienie o latach również przysparza wielu trudności. Rok dwUtysięczny – jedyna data kiedy odmieniamy dwójkę. W latach następnych już nie. „W dwa tysiące piątym” a nie „w dwutysięcznym piątym”. Edytor tekstu nie podkreśli wyrazu „dwutysięczny”, bo jest on poprawny, patrz wyżej.

   Na pewno jest więcej słów/zwrotów, które sprawiają nam trudności w wymowie. Jeśli zbiorę znów kilka, z pewnością napiszę o tym. Warto o pewnych zasadach pamiętać, zwłaszcza w dobie szybkiego pisma komputerowego, a także w przypadku nieformalnej, luźnej gadki towarzyskiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena