Mimo, że najsilniejsza fala emigracji rodaków na Wyspy jest już prawdopodobnie za nami – to Wielka Brytania nadal króluje w rankingach na kraj, do którego najchętniej wyjeżdżamy opuszczając Polskę.

Data dodania: 2012-04-11

Wyświetleń: 1097

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstszą przyczyną wyjazdu jest emigracja zarobkowa lub chęć dołączenia do mieszkających za granicą od dłuższego czasu członków rodziny. Na kolejnych pozycjach znajduje się chęć podjęcia studiów lub wyjazd na kurs języka angielskiego za granicę.

Według podanych przez GUS w 2011 roku danych, w Wielkiej Brytanii na stałe, od co najmniej roku, mieszka 600 tysięcy Polaków. Co ciekawe, aż 80% spośród wszystkich rodaków przebywających na Wyspach Brytyjskich pracuje zawodowo. Dla porównania, stopa bezrobocia w Polsce na chwilę obecną przekracza 13%, a statystyka ta obejmuje „jedynie” grupę osób zdolnych do pracy. Wychodzi więc na to, że mimo złych prognoz, kryzysu finansowego, który dotarł z pełnym impetem do Wysp i mało korzystnych dla nas stereotypów - w Wielkiej Brytanii przebywa (proporcjonalnie) mniej bezrobotnych rodaków, niż w Polsce!  

Stan taki związany jest przede wszystkim z podwyższającymi się kwalifikacjami polskich pracowników, którzy - w oczach brytyjskich pracodawców - przedstawiają się coraz bardziej atrakcyjnie. Nie bez wpływu na powyższą sytuację ma też fakt, że rodacy coraz lepiej posługują się językiem Szekspira. Coraz częściej korzystamy z takich propozycji, jak wyjazdy językowe, kursy językowe w Anglii czy obozy językowe za granicą, i coraz silniej zdajemy sobie sprawę z faktu, że wpisana w CV fraza „język angielski w stopniu komunikatywnym” lub „język angielski w stopniu zaawansowanym” może mieć kluczowy (jeśli nie największy) wpływ na to, czy to akurat my dostaniemy wymarzoną posadę. 

Dodatkowo, rośnie odsetek Polaków, którzy na Wyspy Brytyjskie wyjechali „jedynie” na stypendium, na studia lub na kurs angielskiego za granicą, a którzy po znalezieniu tam (początkowo) dorywczej pracy – zaczęli piąć się po stopniach kariery, założyli rodziny i... zostali w Wielkiej Brytanii na stałe, wchodząc w skład ponad półmilionowej społeczności rodaków na Wyspach. 

Licencja: Creative Commons