Niezwykle popularne koszulki z nadrukami można obecnie dostać wszędzie. Praktycznie w każdym sklepie, na straganach i bazarach oraz oczywiście w sklepach internetowych. 

Data dodania: 2012-07-12

Wyświetleń: 1347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To, na jaką koszulkę czy firmę się zdecydujemy, niestety zależy głównie od budżetu. Tymczasem, to nie budżet powinien tu grać decydującą rolę. Istnieje bowiem kilka technik nadruku na koszulkach. I od tego, którą z nich wybierzemy, zależy jej trwałość.

Sitodruk

Najbardziej popularną metodą jest Sitodruk. Umożliwia on wykonywanie wielokolorowych nadruków na tkaninie ale także na papierze i plastiku. Istnieje wiele rodzajów maszyn, wykonujących nadruki sitodrukiem. Ogólna zasada jest taka, że farba rozprowadzana jest na całej powierzchni matrycy. Następnie farba jest przeciskana przez wolne oczka siatki na materiale dzięki przesuwającym się po materiale raklu. Jeśli nadruk jest okrągły, rakla stoi w miejscu natomiast przesuwa się sam przedmiot.

Matryca natomiast to prostokątna rama, wykonana najczęściej z aluminium, na której napięta jest siatka z nylonu, poliestru lub też metalu. Szablonem jest utwardzona warstwa światłoczuła, która nie przepuszcza farby. Jest to po prostu negatyw obrazu, który ma być nadrukowany na koszulce.

Termotransfer

Drugim sposobem wykonywania nadruków na koszulkach jest termotrafnser. Polega on na wgrzaniu w dany materiał przygotowanej grafiki, która jest pokryta klejem. Grafika ta wcześniej jest nanoszona na materiał transferowy jednym ze sposobów - sitodrukiem, drukiem cyfrowym, tampnadrukiem lub też offsetem. Może to być również wzór wycięty z szablonu. nadruk taki może być jednak wykonany w 2-3 kolorach. To dobre rozwiązanie dla projektów, gdzie liczy się wysoka jakość małych elementów grafiki.

Termosublimacja

To druga technika polegająca na wgrzewaniu farby, która wnika w materiał dzięki czemu nadruk jest niezwykle trwały. Dlatego też najczęściej wykonuje się je fotonadruki o wysokiej rozdzielczości i bogatej kolorystyce.

Flex

Poszukując nadruków w nietypowych kolorach najlepiej wybrać Flex. Flex to metoda umożliwiająca wgrzanie w materiał folii pokrytej klejem. Nie wymaga ona przygotowywania matryc. Dostępne są tu kolory metaliczne, odblaskowe lub nadruk, który ma uzyskać efekt sztywności.

Flock

Jeśli kojarzycie nadruki na koszulkach, które wyglądają jak zamsz, to jest to właśnie nadruk wykonany Flockiem. Wykonując taki nadruk, nanosi się strzyżę tekstylną na praktycznie wszystkie rodzaje materiałów.

Licencja: Creative Commons