Poparzenie słoneczne, deszczowe dni, rozczarowanie wybranym miejscem to niestety nie wszystkie przykre sytuacje, które mogą spotkać nas podczas zagranicznego wyjazdu. 

Data dodania: 2012-04-03

Wyświetleń: 1196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Przeziębienie, zatrucie pokarmowe, złamana noga lub inne nieprzewidziane wypadki mogą zdarzyć się każdemu, nawet najzdrowszej osobie, a przy tym mogą być one niezwykle kłopotliwe. Aby zminimalizować tego typu niespodzianki, a także nieprzewidziane wydatki, należy dokładnie przygotować się do wyjazdu. Szczególnie starannie należy zająć się przygotowaniami zdrowotnymi, a dokładniej mówiąc zadbać o ubezpieczenie zdrowotne.  Wybierając się na urlop do jednego z państw Unii Europejskiej możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrobimy za darmo w ciągu jednego dnia. Dokument ten uprawnia nas do leczenia w publicznych ośrodkach zdrowia na terenie 31 państw w Europie.

 Czy posiadając EKUZ będziemy mieli zapewnione ubezpieczenie zdrowotne?

 Karta zapewnia jej posiadaczowi taki sam dostęp do publicznych usług medycznych, jaki mają obywatele kraju, w którym aktualnie się znajdujemy. Przy tym należy pamiętać, że możemy korzystać tylko z tych placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Leczenie w prywatnych klinikach czy szpitalach jest dodatkowo płatne.Jeśli posiadacz karty musi uzyskać pomoc medyczną w kraju, w którym ochrona zdrowia jest płatna, po powrocie do kraju zamieszkania otrzyma zwrot uiszczonych opłat.

 Kto może posiadać ubezpieczenie zdrowotne i prawo do otrzymania Karty EKUZ?

 Każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ, oraz członkowie ich rodzin, ci, którzy zameldowani są na terenie Polski i nie ukończyli 18 roku życia, osoby, które pobierają świadczenie emerytalne, rentalne, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy, a także nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju.

 Ubezpieczenie zdrowotne ważne jest przez cały okres wyjazdu. W przypadku osób zatrudnionych za granicą wydawane jest na okres nie przekraczający dwóch miesięcy, w przypadku uczniów, lub studentów obowiązuje do końca semestru, lub roku szkolnego, natomiast w przypadku emerytów karta EKUZ wydawana jest maksymalnie na 5 lat.

 Z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę. Jeśli chcemy mieć naprawdę udany i spokojny pobyt należy zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne. Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni nam dostęp do podstawowej opieki, jeśli jednak jest to dla nas niewystarczające, zawsze możemy dokupić ubezpieczenie  prywatne. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena