Procedury pisania biznes planu nie można lekceważyć i warto się do niej dokładnie przygotować. Szukając informacji na temat sporządzenia biznes planu nie znajdziemy jego uniwersalny wzoru. Zarówno koncepcja, układ jak i zawartość zależą od autora, wymagań adresata oraz specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa.

Data dodania: 2007-11-30

Wyświetleń: 4668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biznes plan powinien być opracowany indywidualnie dla każdego przedsięwzięcia . Każda firma potrzebuje unikatowego dokumentu. Standardowy szablon narzucałby ograniczenie, a tutaj ważne jest elastyczne podejście.

Jego napisanie można zlecić wyspecjalizowanym instytucjom lub też przystąpić do jego sporządzenia samodzielnie.

Zlecenie wykonania całej pracy firmie zewnętrznej z pewnością doprowadzi o osiągnięcia celu. Jednakże przedsiębiorca straci wówczas szansę na dokładne przemyślenie wszystkich aspektów związanych ze startem czy też rozwojem firmy, okazję do szerszego spojrzenia na swoją działalność, nie tylko poprzez pryzmat codziennych problemów.

Z reguły biznes plan powinien być napisany przez kierownictwo firmy , a rola konsultantów, których udział jest często niezbędny, powinna ograniczyć się do nadzoru całego procesu jego tworzenia, podzielenia się ich wiedzą, obowiązującymi procedurami, a w końcu na zaopiniowaniu powstałego planu i zasugerowania wszelkich zmian.
Należy się liczyć z wysokimi kosztami. W zamian za to otrzymamy jednak profesjonalnie napisany dokument czy tez sprawdzony przez doświadczoną firmę, z którym można już śmiało udać się do inwestora czy też banku. Sam biznes plan jest przecież częścią wniosku kredytowego .

Z drugiej zaś strony samodzielne tworzenie biznes planu pozwala uświadomić sobie, z jakimi problemami możesz się zetknąć w bliższej czy dalszej przyszłości.

Pisanie biznes planu zmusza przedsiębiorców do systematycznego myślenia o własnych koncepcjach, uzmysławia im luki w wiedzy, wymaga podejmowania decyzji oraz sprzyja spójnej i jednolitej strategii. W trakcie przygotowywania biznes planu autor rozważa wciąż nowe, odmienne koncepcje, ocenia je i określa potencjalne zagrożenia.
Problemem tutaj może być brak doświadczenia osoby opracowującej biznes plan, jak i czasochłonność samego procesu tworzenia. Jeśli jest to możliwe warto pisać biznes plan w ramach zespołu specjalistów z poszczególnych dziedzin takich jak: finanse, rachunkowość, marketing. Wyznaczenie osoby koordynującej cały proces pomoże połączyć wszystkie elementy w jedną spójną całość i stworzyć jeden dokument wykazujący szanse na realizację danego przedsięwzięcia.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena