Najpopularniejsze materiały, z których wykonywane są instalacje wodne, to miedź oraz tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen czy pex-al-pex; najczęściej stosowane techniki łączenia rur to lutowanie, zgrzewanie i zaprasowywanie. A co powiedzieć o nowych, alternatywnych metodach, które od niedawna pojawiają się na rynku? 

Data dodania: 2012-02-21

Wyświetleń: 1739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najpierw zajmijmy się materiałami stosowanymi w przemyśle wodnym. 

Żeliwo. Ten materiał kojarzy się jedynie ze starymi instalacjami? Nic bardziej mylnego. Nowoczesne instalacje sanitarne z powodzenim mogą być wykonane z żeliwa. Zaletą tego materiału jest jego trwałość, odporność na korozję i działanie ognia. Żeliwo to stop żelaza i węgla oraz innych składników. Rury żeliwne są ciężkie, co niewątpliwie jest ich minusem, ale grube ścianki zapewniają całkowite wyciszenie hałasów dobiegających z instalacji. 

Stal nierdzewna. To duża grupa różnego rodzaju stali zawierających przynajmniej 11% chromu. Jakie są cechy charakterystyczne stali nierdzewnych? Przede wszystkim stal nierdzewna jest odporna na korozję. Chrom wchodzący w reakcje z tlenem tworzy warstwę ochronną, która uniemożliwia zmianę właściwości stali pod wpływem oddziaływania środowiska na metal. Ponieważ stal nierdzewna zapewnia idealną czystość wody (woda nie wymaga kontroli składu chemicznego - prócz biocydów), świetnie nadaje się do instalacji, gdzie wymagana jest szczególna higienicznosć: w przemyśle spożywczym, chemicznym czy farmaceutycznym. Dzięki cienkościennym rurom (rury ze stali nierdzewnej są dużo lżejsze od tradycyjnych rur) można tworzyć lekkie konstrukcje. 

Odpowiednio w ślad za nowymi materiałami podążają nowe technologie łączenia rur w instalacji, które przyjmują się także w przypadku standardowych materiałów. 

Nowoczesną i ekonomiczną metodą jest technologia zaciskowa. Metoda ta dotyczy rur i kształtek wielowarstwowych ze stali nierdzewnej, stali węglowej oraz miedzi. Połączenia zaciskane wykonuje się przez zaprasowanie złączki na rurze. Wykonanie takiej instalacji jest szybsze, prostsze i bardziej ekonomiczne w porównaniu z innymi technikami. Zaletą tego systemu łączeń jest dokładna kontrola szczelności instalacji, przecieki można zlokalizować już przy bardzo niskim ciśnieniu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena