W praktyce będzie to oznaczało tyle, że zapłacimy mniejszy podatek, bowiem realny dochód zostanie pomniejszony właśnie o koszt jego uzyskania. Co można zaliczyć do kosztów, kiedy prowadzimy własną działalność? Przede wszystkim takim kosztem będą wydatki związane z siedzibą firmy.
Większość osób prowadzących działalność musi wynajmować biuro, magazyn czy sklep. Nawet jeżeli prowadzimy firmę w domu i siedzibą firmy jest jedno z pomieszczeń mieszkalnych, do kosztów możemy zaliczyć część czynszu płaconego za mieszkanie. Pamiętajmy tylko, by zawsze gromadzić i archiwizować wszelkie niezbędne dokumenty, ponieważ będą nam one potrzebne w przypadku kontroli z urzędu skarbowego.
Koszty uzyskania przychodu w firmie, to także opłacane przez nas rachunki za gaz i prąd. W jaki sposób określić koszt firmowy, jeżeli chodzi o rachunki? Trzeba zadecydować, jaki procent powierzchni mieszkania przeznaczony jest na cele firmowe. To będzie podstawą naszych rozliczeń, jeżeli chodzi o koszty.
Kosztem uzyskania przychodu są także podstawowe sprzęty i urządzenia, które nabywamy, by firma mogła działać. Do tych sprzętów można zaliczyć komputer, oprogramowanie, czy meble biurowe. Oczywiście te zakupy możemy zaliczyć do kosztów tylko w przypadku, kiedy faktycznie wykorzystujemy je w firmie i możemy to udowodnić. Weźmy na przykład profesjonalny program do edycji i korekty tekstu. Będziemy mogli wliczyć go w koszty uzyskania przychodu, jeśli prowadzimy firmę związaną właśnie z takimi czynnościami, jak redagowanie i poprawianie tekstów.