Dla laika koszt uzyskania przychodu jest tajemną wiedzą. Stanowi jedną z najważniejszych kategorii w prawie podatkowym. Czy warto ją posiadać? Czy warto wiedzieć, jakimi zasadami się rządzi?

Data dodania: 2012-02-13

Wyświetleń: 1693

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszty uzyskania przychodu, mówiąc językiem prostym, oznaczają one nasze wydatki czyli koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów. Od całej kwoty przychodu, należy odjąć określone ustawowo koszty, które są ujęte w  procentach. Dopiero wtedy uzyskujemy dochód, który będzie polegał opodatkowaniu.  Oczywiście to nie my osobiście określamy, jak wysokie koszty ponieśliśmy podczas procesu uzyskiwania przychodu.

Ustawodawca dokładnie ustala, co można do takich kosztów zaliczyć i jest to zamknięty krąg wydatków.  Wszelkie szczegóły na ten temat  możemy znaleźć w ustawach podatkowych. Zazwyczaj koszt uzyskania przechodu wynosi 20 %. W wyjątkowych przypadkach,  jeżeli jesteśmy w stanie udokumentować wyższe wydatki, możemy narzucić koszty realne.

Jeżeli mamy do czynienia z wykonaniem pracy i zarazem przekazaniem praw autorskich,  kwota kosztów uzyskania przychodu wzrasta do 50 %. Ta wiedza jest bardzo ważna, jeżeli to my sami rozliczamy nasze dochody i opłacamy podatek, prowadząc działalność gospodarczą lub odprowadzamy do urzędu skarbowego należność, która jest zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeżeli popełnimy błąd w deklaracji i odliczymy za małe lub za duże koszty uzyskania przychodu, najprawdopodobniej będziemy wezwani do urzędu skarbowego, by udzielić wyjaśnień. Taka wyprawa zajmuje dużo czasu i dostarcza stresów, dlatego też lepiej zawczasu postarać się o nabycie rzetelnej wiedzy z zakresu prawa podatkowego lub przekazać  czynności związane z księgowością komuś wykwalifikowanemu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena