Trafna diagnoza ma niewyobrażalnie duży wpływ przebieg oraz skutki leczenia. Wywiad jest pierwszą czynnością, którą powinien wykonać fizjoterapeuta zanim podejmie jakiekolwiek czynności zwiazane z rehabilitacją pacjenta.

Data dodania: 2012-02-13

Wyświetleń: 2711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powinien on polegać na zebraniu danych dotyczących i.in.:

- powodu wizyty

- historii problemu

- chorób współistniejących

- zebranie informacji na temat chorób, które pojawiały się w rodzinie.

Wywiad powinien zacząć się już od momentu wejścia pacjenta do gabinetu. Sposób, w jaki się porusza, jego wyraz twarzy, czy się poci, czy zaciska zęby, czy kuleje, jak siada, jak rozmawia itd. To wszystko niejednokrotnie powie nam więcej niż sam pacjent w trakcie rozmowy. 

Często zdarza się, że pacjent skarży się na np. ból karku, ale dobry fizjoterapeuta od razu widzi, że ten ból to tylko skutek problemów umiejscowionych zupełnie gdzie indziej. Wówczas w pierwszej kolejności należy spełnić oczekiwania pacjenta, o ile są one realne i nie szkodzą jemu samemu, a dopiero później przychodzi kolej na realizowanie celów terapii, wyznaczonych przez terapeutę, mających na celu wyeliminowanie przyczyny problemu.

Taka kolejność terapii wskazuje, że fizjoterapeuta rozumie problem pacjenta i chce dążyć do jego wyeliminowania. Dodatkowo przedstawione podejście pokazuje profesjonalizm terapeuty, ponieważ spostrzega on nie tylko problem np. ból karku, ale widzi go jako całość, podkreśla znaczenie dyskomfortu i dodatkowo przewiduje przyszłą terapię. Uświadomienie badanego, przez co może być wywołany jego główny problem to również priorytet w nowoczesnej rehabilitacji.

Bardzo ważna jest także dokładna dokumentacja wywiadu. Wszystko, to co uda się fizjoterapeucie dowiedzieć od pacjenta, powinien zapisać w jego karcie.

Poziom rozmowy z pacjentem to kolejna niezwykle istotna sprawa. Fizjoterapeuta powinien zrównać się poziomem językowym i stylem rozmowy. Wykwintne, bogate słownictwo nic nie da, w rozmowie z osobą, która z medycyną nie ma nic wspólnego i nie bardzo wie, co to jest odcinek lędźwiowy, gdyż on nazywa ból odcinka lędźwiowego jako tzw. ,,łupanie w krzyżu”.

Podsumowując, rzetelność prowadzenia wstępnego wywiadu to nie umiejętność zadania podstawowych pytań i zapisania odpowiedzi w dokumentach, lecz umiejętność obserwacji i rozmowy z pacjentem oraz trafne opracowanie terapii.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena