Aktywność fizyczna w cukrzycy to podstawa. Dziś przedstawiamy krótki artykuł na temat pozytywnego wpływu jazdy rowerem na diabetyków, ale też na zwykłych ludzi. Wiemy, jest zima i jazda rowerem to byłbym teraz duży wyczyn. Poczekajcie jednak miesiąc, i będzie można powoli wystawiać swoje dwa kółka z piwnic:)

Data dodania: 2012-02-06

Wyświetleń: 1337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedziemy na rower

Z najnowszych badań wynika, że miasta o rozwiniętym systemie ścieżek rowerowych mają dużo mniejszy wskaźnik dla otyłości i choroby jaką jest cukrzyca. W Polsce co prawda o sieci takich tras możemy tylko pomarzyć, ale i tak warto przestawić się na dwa kółka. Dla przyjemności i dla zdrowia.

Nadeszła wiosna, dni są coraz dłuższe i cieplejsze - za oknem częściej niż do tej pory świeci słońce. Jeżeli Twój rower stoi zakurzony w piwnicy, najwyższy czas przywrócić go do łask. Może to w znaczący sposób wpłynąć na Twoje zdrowie: „Rozwiązaniem problemu otyłości nie będzie moment, w którym wszy­scy nagle wezmą udział w maratonie - mówi dr Michael Earls z Trust for Ameri­ca's Health, który badał wpływ systemu rowerowego na zdrowie mieszkańców miast. - Ale mogą go rozwiązać nasze drobne decyzje, takie jak wybór cho­dzenia po schodach zamiast windy, czy jeżdżenie do pracy rowerem". Należy pamiętać o tym, by przed podjęciem wysiłku fizycznego skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Środek transportu

Okazji do ruchu na rowerze szukaj przede wszystkim na co dzień. Zastanów się, czy rzeczywiście musisz jeździć autobusem do pracy na działkę czy na zakupy. Naukowcy raz po raz udowadniają, że najważniejsze w profilaktyce i leczeniu cukrzycy jest nie forsowanie się, ale szukanie naturalnych form ruchu w życiu codziennym. Narzekasz, że nie masz czasu na ćwiczenia? Możesz go zyskać, po prostu przesiadając się z innych środków transportu na rower. Decyzja ta może przynieść Ci dodatkowe korzyści, takie jak oszczędności na benzynie czy bilecie autobusowym. Nie bez znaczenia pozostaje także korzyść dla środowiska, ponieważ rower to jedyny środek transportu, który środowisku nie szkodzi. Dobrze, aby rower stał się elementem Twojego stylu życia. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty z utrzymaniem regularnych pór ćwiczeń. Dojeżdżanie rowerem do pracy może stać się systematyczną aktywnością fizyczną, do której nie musisz się przymuszać.

Bardziej zaawansowani mogą pomyśleć o dłuższych wycieczkach. Albo wręcz zabrać rower na wakacje, Od kilku lat kolej robi w tym celu ułatwienia, wprowadzając nawet specjalne pociągi dla rowerzystów. Oczywiście, jak każda aktywność, jazda na rowerze wymaga pewnego przygotowania. Zarów­no przed wycieczką, jak i w jej trakcie pamiętaj o zmierzeniu stężenia glukozy we krwi. Podczas umiarkowanego wysiłku nie występuje ryzyko nagłego spad­ku poziomu cukru, ale każdy organizm reaguje w inny sposób. Zależy to od tego, w jakiej kondycji jest Twój organizm, jaki jest u Ciebie poziom cukru przed ćwiczeniem oraz jak intensywny jest to trening. Dlatego kontroluj stężenie glu­kozy we krwi zawsze przed wysiłkiem fizycznym, jak i po nim. Jeżeli jeszcze przed rozpoczęciem jazdy na rowerze jest ono zbyt niskie, zjedz przekąskę.

Zawsze obserwuj reakcje organizmu na wysiłek i konsultuj z lekarzem stopnio­we wydłużanie treningów. Warto także pamiętać, że choć zazwyczaj ćwiczenia powodują obniżenie poziomu cukru we krwi, niektóre osoby z cukrzycą typu II mogą zareagować inaczej - bywa, że występuje u nich hiperglikemia. Może się tak zdarzyć, jeśli stężenie glukozy jest wysokie jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń.

W domu

Warto zainwestować także w rower stacjonarny Zapewnia on efektywną formę ruchu, ponieważ umożliwia regulację obciążenia i dystansu, dzięki czemu lepiej kontrolujemy swój wysiłek. Dodatkową korzyścią jest oszczędność czasu, bo w trakcie ćwiczeń możemy oglądać telewizję lub czytać gazetę. Rower stacjo­narny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z równowagą lub nie czują się pewnie w ruchu ulicznym. Jest to także metoda na utrzymanie kondycji jesienią i zimą, kiedy pogoda uniemożliwia aktywność na zewnątrz. Jed­nak dopóki trwa wiosna, najlepiej przesiądźmy się na zwykły rower, a stacjonarny zostawmy na jesienne słoty. Ruch na świeżym powietrzu ma przewagę nad tym we wnętrzu - skuteczniej dotlenia i poprawia nastrój. Jeżdżąc w chłodniejsze lub wietrzne dni, spalasz także więcej kalorii. Zatem przyjemnej jazdy!

Pamiętaj!

 

Regularna jazda rowerem:

•    Poprawia pracę serca i obniża ciśnienie krwi, usprawnia krążenie.

•    Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

•    Pomaga zredukować otłuszczenie organów wewnętrznych.

•    Ułatwia chudnięcie - spalamy ok. 6 kalorii na minutę.

•    Podnosi poziom energii.

•    Dzięki wydzielonym endorfinom poprawia nastrój.

Zanim zaczniesz jeździć na rowerze:

•    Przed treningiem i po nim zmierz poziom cukru we krwi.

•    Na wszelki wypadek zabierz ze sobą przekąskę i napoje.

•  Ubierz się odpowiednio. Ubrania nie powinny krępować ruchów ani utrudniać dopływu powietrza, dlatego wybieraj raczej bawełnianą, sportową odzież.

•  Zabezpiecz się na wypadek zmia­ny pogody, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Najlepiej ubierz się warstwowo - w razie zmiany pogody będziesz mógł zdjąć lub założyć jedną warstwę.

Jeśli jedziesz w grupie nieznanych Ci osób, poinformuj je o tym, że masz cukrzycę.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena