W dzisiejszej rzeczywistości wygląd zewnętrzny jest niezwykle cenioną wartością. Warto dbać o siebie i dbać o własną skórę. Warto także wiedzieć, czy choroba cukrzycy wpływa na Twoją skórę.

Data dodania: 2012-02-03

Wyświetleń: 1889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

W wyniku wahań lub nieodpowiedniej kontroli poziomu glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego i naczyniowego, przez co zmniejsza się wydzielanie potu, a funkcje ochronne skóry ulegają ograniczeniu. Cechy charakterystyczne dla skóry diabetyków i osób z zespołem metabolicznym:

  nadmierna suchość

✓  dokuczliwe swędzenie

✓  nadwrażliwość

✓  łuszczenie się

✓  kanarkowo-żółte zabarwienie

✓  rumieniec cukrzycowy (dotyczy cukrzycy typu I)

✓  skłonność do zmian wypryskowych, owrzodzeń, zaniku skóry i owłosienia oraz chorób o podłożu bakteryjnym

Najgroźniejsze powikłania cukrzycowe:

Owrzodzenia podudzi - ubytki sięgające w głąb naskórka, aż do skóry właściwej. To bolesne i trudno gojące się rany, których leczenie jest bardzo długotrwałe.

Stopa cukrzycowa to występowanie infekcji, owrzodzenia ¡/lub destrukcji tkanek głębokich stopy powiązane z zaburzeniami neurologicznymi i/lub zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych oraz czynników ryzyka urazu stopy. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, postępujący proces zapalny prowadzi do nieodwracalnych zmian i konieczności amputacji stopy lub jej części.

PODSTAWY PIELĘGNACJI SKORY DIABETYKÓW I OSÓB Z ZESPOŁEM METABOLICZNYM

Podstawą pielęgnacji skóry osób chorych na cukrzycę i osób z zespołem metabolicznym, a tym samym zapobiegania zmianom skórnym, jest zwalczanie suchości skóry. Do mycia ciała stosować należy preparaty łagodnie oczyszczające, nawilżające, nie zawierające mydła, o neutralnym pH. Po kąpieli lub prysznicu należy używać balsamów i kremów ochronnych, których celem jest zapobieganie utraty wody ze skóry Ciało należy osuszać, delikatnie dotykając skórę ręcznikiem - nie pocierać. Wszelkie niepokojące objawy na skórze - rany, otarcia, odparzenia itp. należy niezwłocznie konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), lekarzem diabetologiem lub dermatologiem. Konsekwencjom negatywnego wpływu cukrzycy na skórę zapobiega odpowiednia pielęgnacja oraz systematyczna kontrola stanu skóry, połączona z właściwym wyrównywaniem cukrzycy i stosowaniem się do indywidualnych zaleceń lekarskich.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena