Drób na smaczny początek
Powszechnie panuje zasada, że do kurczaka i indyka najlepsze jest wino białe. Dużo w tym prawdy, jednak wybór alkoholu zależy od metody przyrządzenia mięsa i serwowanych dodatków. Jeśli drób jest delikatne i słabo przyprawione, możemy dobrać intensywniejsze wino np. Chardonnay. Jeśli kurczaka serwujemy z sosem lub mocno przyprawionego, adekwatnym trunkiem będzie białe wino z wyraźnym owocowym posmakiem. Są jednak wyjątki - kurczak w winie oraz podawany z dodatkiem parmezanu. W tych przypadkach najlepiej sprawdzi się delikatne czerwone wino.
Wołowina na talerzu
Wołowinę najlepiej uzupełnia wino czerwone. Do smażonego steku można podać popularne Bordeaux lub wino prosto z królestwa wołowiny, a więc trunek argentyński. serwowane wino zawierało znaczną ilość taniny, czyli związku, który równoważy ilość tłuszczu w organizmie.
Możliwości wieprzowiny
Największy wybór daje nam mięso wieprzowe. Do grillowanej oraz smażonej potrawy idealnie sprawdzi się delikatne, czerwone wino. Często również dania wieprzowe uzupełnia się Bordeaux, a te intensywnie przyprawione - winem korzennym. Odpowiednio zrobiona wieprzowina ciekawie komponuje się również z winem białym, szczególnie z Chardonnay.
Bogate w smaku wino Chardonnay jest sprawdzonym dodatkiem ryb o mięsie czerwonym, jak np. tuńczyk. W przypadku ryb białych, bardziej pasują białe wina o delikatniejszym smaku. Szerszą paletę win możemy zastosować przy połączeniu z łososiem. Ta ciężka i dość tłusta ryba dobrze sprawdzi się zarówno z lekkim winem czerwonym, jak i z nieco intensywniejszym winem białym. Alkohole o wyczuwalnym smaku malin lub truskawek dodatkowo wzbogacą przygotowane specjały.
Wino a owoce morza
W wypadku wszystkich owoców morza – małż, krewetek, kalmarów - zawsze sprawdza się bogaty smak białego wina. Do eleganckiego mięsa z homara szczególnie sprawdza się biały Burgund, który wydobywa smak białego mięsa. Z kolei charakterystyczną strukturę ostryg uwydatni wino musujące.